Cmentarz wojenny nr 100 w Kobylance

Cmentarz wojenny nr 100 w Kobylance jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej. Znajduje się na zachód od drogi Zagórzany – Kobylanka, zaprojektowany przez Hansa Mayra.
Cmentarz urządzony został na polu bitwy w bezpośrednim sąsiedztwie umocnień rosyjskich, które w 1915 r. biegły wzdłuż Sękówki, środkiem miasta Gorlice, linią rzeki Ropy, dalej przez Mszankę, Łużną aż po Gromnik. Pochowani zostali tutaj żołnierze rosyjscy, którzy zginęli w czasie walk pozycyjnych prowadzonych zimą i wiosną 1915 r. oraz w czasie ofensywy gorlickiej.

Zbudowany jest na planie litery T i otoczony betonową balustradą. Wejście znajduje się od strony wschodniej, między dwoma masywnymi betonowymi słupami nakrytymi żelbetową płytą, zwieńczoną kutym ozdobnym krzyżem lotaryńskim. Głównym elementem cmentarza był tu wysoki, drewniany krzyż lotaryński, obecnie w miejscu tego krzyża znajduje się ponad 2 metrowy żeliwny krzyż lotaryński, umieszczony na betonowym cokole. Występują tu nagrobki w formie małych żeliwnych krzyży lotaryńskich wykonanych z płaskich prętów na betonowych cokołach. W obrębie cmentarza rosną pomnikowe dęby, włączone do kompozycji przestrzennej.
W 14 grobach zbiorowych i 16 pojedynczych pochowano 74 żołnierzy z armii rosyjskiej, spośród których zidentyfikowano 15.

Zdjęcia wykonałem w latach 2015 - 2019

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 100 w Kobylance

Wróć do spisu obiektów