Cmentarz wojenny nr 89 w Gorlicach - zlikwidowany

Nieistniejący cmentarz wojenny nr 89 w Gorlicach. Zdjęcie z 1960 r. Foto: Jacek Kosiba

Cmentarz wojenny nr 89 – Gorlice, obecnie nie istnieje, był to austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu III Gorlice. Znajdował się w Gorlicach w województwie małopolskim przy dzisiejszej ulicy Mikołaja Kopernika. Obiekt zaprojektował Hans Mayer

Cmentarz zbudowano na planie prostokąta, był ogrodzony wysokim murem z kamiennych ciosów. Na cmentarz wchodziło się przez kamienną bramkę nakrytą trójkątnym daszkiem. Pochowano na nim, w dwóch mogiłach zbiorowych, 61 żołnierzy niemieckich z P.R.I.R. 272. (niem. Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 272) (Pruski Rezerwowy Pułk Piechoty) Znane są nazwiska wszystkich tam spoczywających. Polegli w czasie szturmu na miasto 2 maja 1915 roku.

Nekropolię zlikwidowano w 1968 r. XX wieku w związku z budową bloków mieszkalnych na osiedlu Krakowska. Prochy żołnierzy ponoć ekshumowano i przeniesiono na cmentarz wojenny nr 91 w Gorlicach, a tam żadnych śladów nie ma!
Opisany obiekt znajdował się parę metrów od dzisiejszej ulicy Mikołaja Kopernika, brama cmentarna znajdowała się od ul.Krakowska - (zobacz usytuowanie cmentarza na zdjęciu powyżej i na planie) Idąc od centrum miasta po prawej stronie, powyżej boiska szkolnego szkoły nr 5. (patrz zdjęcie) Obecnie (XII 2014) po drugiej stronie ulicy z rozebranego cmentarza znajdują się dla upamiętnienia obiektu, dwa duże głazy piaskowca i jeden betonowy, prawdopodobnie jest to pozostałość po słupku geodezji wojskowej HV - na dwóch zdjęciach zaznaczyłem lokalizację cw nr 89 - prostokąt biały i czerwony.

Spis poległych żołnierzy niemieckich - P.R.I.R. 272 pochowanych na cw nr 89 w Gorlicach, przeniesieni w 1968 r. na cw nr 91 w Gorlicach. Spis znajduje się na tablicy pamiątkwej w bramie wejściowej cmentarza nr 91 w Gorlicach