Cmentarz wojenny nr 86 w Ropicy Polskiej

Cmentarz wojenny nr 86 w Ropicy Polskiej jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra.
Cmentarz znajduje się na wysokiej skarpie, ok. 300 m. na południe od drogi Gorlice – Grybów. Od jesieni do wiosny widoczny jest z drogi krajowej nr 28. Jadąc od Gorlic należy skręcić w lewo pomiędzy szkołą a kościołem a następnie wzdłuż rozległej łąki.

Zbudowany jest na planie zbliżonym do litery T i otoczony murem betonowym, z wyjątkiem części wejściowej ogrodzonej żelaznym płotem i zamkniętej jednoskrzydłową, żelazną furtką. Głównym elementem cmentarza jest wysoki betonowy krzyż, wsparty u podstawy czterema podporami. Stan cmentarza jest dość dobry, niedawno położono nowe tynki na betonowym murze, brak tynków na ścianie wschodniej.(styczeń 2015 r.) Część ogrodzenia z przodu wykonana z kutej stali zachowała się w stanie dobrym, podobnie jak sama bramka.

Groby mają układ rzędowy, nieregularny. Nagrobki oznaczone są żeliwnymi krzyżami łacińskimi z okrągłą tarczą na skrzyżowaniu ramion, jednak same pola grobowe są mało czytelne.

W 18 grobach zbiorowych i 11 pojedynczych pochowano 61 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 8 z rosyjskiej. Znanych jest 52 żolnierzy. Uwagę zwraca duża grupa Polaków z krakowskiej 12. Dywizji Piechoty, w tym 56. wadowickiego i 100 cieszyńskiego pułku piechoty.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 86 w Ropicy Polskiej</strong>

Wróć do spisu obiektów