Cmentarz wojenny nr 72 w Ropie

Cmentarz wojenny nr 72 w Ropie jest cmentarzem z I wojny światowej. Projektował Hans Mayr. Kwatera wojskowa znajduje się w centrum cmentarza parafialnego, jest w dobrym stanie i prawie przez cały rok groby są udekorowane kwiatami. Zajmuje powierzchnię około 120 m².

Cmentarz założony jest na planie wydłużonego prostokąta i otoczony betonowymi słupkami połączonymi parami żelaznych rur. Wejście znajduje się pośrodku ogrodzenia wschodniego, zamyka jednoskrzydłowa bramka rozpięta, pomiędzy betonowym murkiem. Głównym elementem cmentarza jest wysoki, drewniany krzyż łaciński z półkolistym, blaszanym daszkiem, zdobiony ząbkowaniem. Z cmentarza roztacza się ładny widok na Łysą Górę i Maślaną Górę.

W 6 grobach zbiorowych i 16 pojedynczych pochowano 31 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 6 z rosyjskiej, poległych w grudniu 1914 oraz pierwszych miesiącach 1915 roku, a także zmarłych w szpitalu, mieszczącym się w pobliskim dworze. Wśród pochowanych są cesarscy strzelcy tyrolscy z XIV Korpusu, żołnierze IX Korpusu oraz krakowskiej 12. Dywizji Piechoty. Rekrutowali się z następujących jednostek: z 2 IR, 4 IR, 10 IR, 28 IR, 34 IR, 35 IR, 56 IR, 30 LIR, 24 LIR oraz 13 pułku artylerii fortecznej i 2 pułku sanitarnego i 6 Rosjan. Znanych z nazwiska 27 żołnierzy.

Groby rozmieszczone są w dwóch rzędach. Występują tu nagrobki w formie żeliwnych krzyży lotaryńskich z wieńcem dębowym oraz żeliwnych krzyży łacińskich z emaliowaną tabliczką na skrzyżowaniu ramion.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 72 w Ropie</strong>

Wróć do spisu obiektów