Cmentarz wojenny nr 242 w Zasowie

Cmentarz wojenny nr 242 w Zasowie jest austriackim cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Gustava Rossmanna.
Jest niewielkim 24 arowym obiektem, znajduje się na niewielkim stoku. Lewym bokiem przylega do miejscowego cmentarza parafialnego, przy drodze Zasów - Róża od której doprowadza nas do bramy cmentarza ścieżka. W 132 mogiłach indywidualnych i 4 zbiorowych pochowano tutaj 238 żołnierzy w tym: 92 niemieckich, 72 rosyjskich, 21 austrowęgierskich oraz 53 o nieznanej narodowości. Wśród nich zaledwie 76 to zidentyfikowani . Na mogiłach zbiorowych ustawiono wysokie betonowe krzyże, na pojedynczych (połączonych w grupy) niewysokie betonowe cokoliki z żeliwnym krzyżem na licu, charakterystyczne dla cmentarzy z I wojny światowej zlokalizowanych na tym terenie. Oś cmentarza stanowi aleja, która rozdziela się w połowie cmentarza, by połączyć się ponownie u podnóża ustawionego na szczycie wzniesienia pomnika. Jest to wysoki betonowy postument zwieńczony masywnym tympanonem z krzyżem greckim na szczycie. Poniżej, u podnóża kolumn wyryto inskrypcję:

BEGNADET ALLE, DIE ZUM OPFER FIELEN DER GROßEN ZEIT UND IHREN GROßEN ZIELEN

tłum:

UDZIELAJCIE ŁASKI WSZYSTKIM, KTÓRZY OFIARĄ SIĘ STALI WIELKIEGO CZASU I JEGO WIELKICH CELÓW

Jak wynika z cytowanego wielokrotnie opracowania budowniczych cmentarzy poniżej inskrypcji, na cokole pomnika umieszczona była marmurowa tablica z nazwiskami wszystkich zidentyfikowanych żołnierzy, którzy zostali na tym cmentarzu pochowani. Niestety uległa ona zniszczeniu. W 2002 roku, po remoncie pomnika, we wnęce umieszczono nową tablicę poświęconą wszystkich poległym:

TU SPOCZYWAJĄ ŻOŁNIERZE
ARMII AUSTRO – WĘGIERSKIEJ, NIEMIECKIEJ I ROSYJSKIEJ
POLEGLI W OKRESIE I WOJNY ŚWIATOWEJ

Cmentarz ogrodzony jest balustradą z metalowych rur zawieszoną na masywnych betonowych słupach. Z tyłu, za pomnikiem, ogrodzenie stanowi pełny mur. Wejście przez bramkę, zwieńczoną umieszczonym na kolumnach zadaszeniem.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 242 w Zasowie

Wróć do spisu obiektów