Cmentarz wojenny nr 241 - Róża

Cmentarz wojenny nr 241 położony jest w miejscowości Róża, pow. dębicki jest austriackim cmentarz z I wojny światowej o wymiarach 15x20 m. Zaprojektowany przez Gustava Rossmanna.
Pochowano tutaj 62 żołnierzy w tym:7(?) żołnierzy armii austro-węgierskiej z T.K.J.R. 4 – 4. Tyrolski Pułk Strzelców Cesarskich (4. Regiment der Tiroler Kaiserjäger) I.R. 28 – 28. pułku piechoty (Böhmisches Infanterieregiment Nr. 28) w którego skład wchodzili głównie Czesi, 46(?) żołnierzy armii niemieckiej z P.R.I.R. 217. i 218. pruskich rezerwowych pułków piechoty oraz 9(?) rosyjskiej w tym 21 zidentyfikowanych.

Jak wynika z danych źródłowych na cmentarzu znajduje się 6 mogił zbiorowych i 28 indywidualnych. Pięć mogił zbiorowych usytuowanych jest na wprost wejścia na cmentarz. Kiedyś ustawione na nich były ozdobne drewniane krzyże. Gdy uległy zniszczeniu, około 1990 roku na betonowych cokołach umieszczono wysokie krzyże z metalowej rurki. Podczas ostatniego remontu odtworzono drewniane krzyże i ustawiono je na zbiorowych mogiłach. Pozostałe groby ułożone były w trawiaste rabaty, w formie podkowy wokół trzech stron ogrodzenia, za pomnikiem. Akcent centralny stanowi drewniany, kryty łamanym daszkiem krzyż drewniany. Na przecięciu ramion umieszczony jest ozdobny, kuty wieniec. W jego wnętrzu znajdowało się kiedyś malowidło Franza Polednego z wizerunkiem Chrystusa. Na cokole krzyża, wykonanym z piaskowca, umieszczona była tablica w języku niemieckim, niezachowana. Podczas remontu pomnika w cokole umieszczono nową, mosiężną tablicę, na której wyryto zarówno oryginalną treść jak i polskie tłumaczenie:

WIR GEWANNE SIEG UND FRIEDEN UNS IM HIMMEL, EUCH HIENIEDEN.

tlum:

WYGRALIŚMY ZWYCIĘSTWO I POKÓJ DLA NAS W NIEBIE, WAM NA TYM PADOLE!

Ogrodzenie cmentarza stanowi drewniana balustrada, na betonowych słupkach. Bramka wejściowa umieszczona była pomiędzy wysokimi filarami, krytymi daszkiem gontowym. Do wejścia wiodą betonowe schodki. Wszystkie elementy urządzenia cmentarza, włącznie z emaliowanymi tabliczkami nagrobnymi, zostały odtworzone podczas remontu zakończonego w 2005 roku, przeprowadzonego ze środków Wojewody oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.
Wejście na cmentarz jest utrudnione, należy przejść przez zwalona siatkę ogrodzeniową właściciela posesji. (2016)

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 241 - Róża

Wróć do spisu obiektów