Cmentarz wojenny nr 41 w Bieździadce

Cmentarz wojenny nr 41 w Bieździadce był zaprojektowany przez Johanna Jägera, jednego z twórców cmentarzy tego typu na Podkarpaciu.
Niewielki cmentarz malowniczo położony w połowie wzniesienia, we wsi Bieździadka, przy drodze z Kołaczyc do Sieklówki.
Cmentarz ma kształt wydłużonego prostokąta z półkolistą wnęką na wprost wejścia. Ustawiono w niej kapliczkę słupową stanowiącą akcent centralny. Kiedyś w jej wnętrzu, pod szkłem, znajdował się obraz Franca Polednego przedstawiający głowę Chrystusa. Pierwotnie kapliczka przykryta była gontem. Zwraca uwagę misterny żelazny krzyżyk wieńczący dach, który obecnie jest lekko uszkodzony.
Na trzech ścianach kapliczki umieszczone są równoramienne krzyże. Poniżej na cokole znajduje się tablica inskrypcyjna następującej treści:

,,ALS FERNER HEIMAT SIND WIR GEKOMMEN,
HIER HAT UNS TOD IN DEN ARM GENOMMEN
UND TRUG UNS DIE BETÄUBENDE NACHT;
IN DER HEIMAT ALLER SIND WIR ERWACH".

tłumaczenie

"Z DALEKIEJ OJCZYZNY PRZYBYLIŚMY,
TU WZIĘŁA NAS W RAMIONA ŚMIERĆ
I NIOSŁA PRZEZ ODURZAJĄCĄ NOC,
AŻ OBUDZILIŚMY SIĘ W OJCZYŹNIE WSZYSTKICH."

U stóp kapliczki znajduje się indywidualna mogiła oficera (Preussisches 1. Garde RGT.Z.F. HOPE FRITZ Unteroffizer). Wejście stanowi kuta furtka pomiędzy dwoma filarami. Całość otacza niewysoki mur z piaskowca, po bokach furtki ozdobiony dwoma kutymi elementami. Cmentarz zachował się stosunkowo dobrze. Jedynie mur był spękany, z tyłu nosił ślady niefachowych napraw.
W 10 mogiłach indywidualnych i 6 zbiorowych, pochowano tutaj zaledwie 26 żołnierzy: 21 niemieckich oraz 5 rosyjskich, którzy polegli w tym rejonie 7 i 8 maja 1915 roku.

Na grobach znajdujących się przy murze ustawiono wysokie rzeźbione, żeliwne krzyże, natomiast na ułożonych szeregiem w centrum, stoją skromne niewysokie krzyżyki.

W latach 2008 – 2010 przeprowadzono kompleksowy remont cmentarza, finansowany z budżetu Wojewody oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Odtworzono kształt mogił, który podkreślono krawężnikiem, zakonserwowano zachowane elementy wyposażenia mogił i odtworzono brakujące. Przeprowadzono gruntowny remont muru ogrodzeniowego, najbardziej zniszczone elementy przebudowano.

Zdjęcia wykonałem 9 maja 2015 r.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 41 w Bieździadce</strong>

Wróć do spisu obiektów