Cmentarz wojenny nr 137 w Ciężkowicach

Cmentarz wojenny nr 137 w Ciężkowicach – jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej. Zaprojektowany przez polskiego architekta Jana Szczepkowskiego jako kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym o powierzchni 468 m². Założony jest na planie równoległoboku niesymetrycznego, otoczony z trzech stron kamiennym murem, a od strony wejścia ogrodzony słupami, połączonymi łańcuchami.

Głównym elementem cmentarza jest pomnik w formie „bramy-ołtarza” w tylnej części muru. Wyjątkowość najważniejszego elementu nekropolii – bramy-ołtarza – widać szczególnie z biegnącej poniżej drogi Tarnów-Stróże. Wysoką wartością artystyczną posiada umieszczony na licu wewnętrznej ściany kamienny krzyż łaciński, a także medalion z płaskorzeźbą głowy Chrystusa w koronie cierniowej ( jedyna płaskorzeźba w Okręgu IV - Łużna)

Po przeciwnej stronie pomnika centralnego, na tej samej wysokości umieszczono drewniany krzyż (widoczny na zdjęciu archiwalnym).

W 4 grobach zbiorowych i 55 pojedynczych spoczywa tu 78 żołnierzy austro-węgierskich (53 zidentyfikowanych z nazwiska, głównie Węgrów), 4 żołnierzy niemieckich i 2 rosyjskich, poległych w grudniu 1914 r. oraz na początku 1915.
Na grobach umieszczono na cokołach żeliwne krzyże, występują pojedynczo lub po trzy w tzw. triadach, z miejscem na tabliczki imienne, tych jednak brak. Wszystkie są projektu J. Szczepkowskiego. Cmentarz na ogół w dobrym stanie, choć dopatrzyłem się kilku uchybień - należy niezwłocznie naprawić ogrodzenie łańcuchowe oraz kamienne.

Zdjęcia wykonałem 10 kwietnia 2015 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 137 w Ciężkowicach

Wróć do spisu obiektów