Cmentarz wojenny nr 390 – Mogiła

Cmentarz wojenny nr 390 – Mogiła – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu XI Twierdza Kraków . Jest to niewielka kwatera we wschodniej części cmentarza parafialnego w Mogile, usytuowanego na osiedlu Wandy w Nowej Hucie. Cmentarz zaprojektował Hans Mayr.

Spoczęło tu 70 żołnierzy armii austriacko - węgierskiej i jeden żołnierz armii rosyjskiej ze 129 PP Zachowała się niemal kompletna lista poległych - jedynie trzech bohaterów nie jest znanych z nazwiska. 23 żołnierzy poległo 14 września 1914 roku, a 48 żołnierzy było ofiarami wybuchu amunicji, 2 sierpnia 1917 roku, w pobliskim forcie.

Cmentarz został w większej części zniszczony i zajęty przez pochówki cywilne. Jest przykładem braku poszanowania dla cudzych grobów. To co pozostało odnowiono w latach 2013 – 2017.
Cmentarz nie został przywrócony do stanu pierwotnego, ponieważ uniemożliwiły to nagrobki cywilne, które częściowo weszły na teren cmentarza. Jednak w ramach przeprowadzonego remontu, starano się najpełniej zarysować pierwotny zamysł projektanta. Linię dawnego ogrodzenia wyznacza czerwona kostka brukowa. Symboliczną bramę na cmentarz stanowią dwa masywne słupy, na których ułożono rzeźby czapki żołnierskiej na wieńcu - pierwotnie takie rzeźby znajdował na słupkach narożnych. O bramki do ściany pomnikowej prowadzi brukowana ścieżka, po jej obu stronach znajdują się dwa duże pola grobowe, bez jakichkolwiek oznaczeń. Elementem centralnym i jednocześnie tylnym ogrodzeniem cmentarza jest ciekawa ściana pomnikowa, nakryta daszkiem. Ściana ta jest chyba jedynym w pełni oryginalnym elementem cmentarza - w czasie remontu została bardzo ładnie odnowiona.
Przy cmentarzu po prawej stronie od wejścia umieszczono dużą tablicę informacyjną, na której znajduje się notatka o cmentarzu, lista pochowanych i informacje o remoncie.