Cmentarz wojenny nr 124 w Mszance - Moszczenica

Cmentarz wojenny nr 124 w Mszance - Moszczenicy jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej . Cmentarz na planie prostokąta zaprojektował Hans Mayr.
Cmentarz znajduje się na skraju lasu przy drodze wojewódzkiej nr 997 w południowej części miejscowości Moszczenica w powiecie gorlickim województwa małopolskiego.
W niektórych opracowaniach błędnie podaje się, że znajduje on się w miejscowości Mszanka (granica pomiędzy Moszczenicą a Mszanką przebiega nieopodal cmentarza). Taka informacja jest w rejestrze zabytków WUOZ w Krakowie. Pomyłki wynikają z faktu, że w ewidencji cesarskiej i królewskiej Armii figuruje jako 124 Mszanka.

W 55 grobach zbiorowych i 44 pojedynczych pochowano 661 żołnierzy w tym: 167 żołnierzy z armii niemieckiej i 494 z armii rosyjskiej. Polegli oni głównie 2 maja w 1915 r. w czasie Bitwy pod Gorlicami.
Ogrodzony jest kamiennymi słupkami połączonymi drewnianym płotem od góry, natomiast boki i od strony wejścia trzema żelaznymi rurami. U wejścia znajduje się kamienna brama z drewnianymi wrotami. Nad cmentarzem góruje wysoki drewniany krzyż, ustawiony na kamiennym cokole, znajdujący się pośrodku cmentarza. Groby rozlokowane są rzędowo. Mają one formę małych steli, na których umieszczone są żeliwne tablice inskrypcyjne. Pola grobowe zatarte. Współczesny wygląd cmentarza odbiega od pierwotnego. Cmentarz po remoncie, w dobrym stanie. Jest przy nim sporej wielkości parking, gdzie można dogodnie i bezpiecznie zaparkować.

Zdjęcia wykonałem 23 marca 2015 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 124 w Mszance - Moszczenica

Wróć do spisu obiektów