Cmentarz wojenny nr 363 w Mszanie Dolnej

Cmentarz wojenny nr 363 w Mszanie Dolnej jest cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej. Zaprojektowany został przez austriackiego architekta Gustawa Ludwiga, kwatera wojskowa znajduje się w prawym rogu cmentarza miejskiego zaraz przy głównym wejściu.

Ogrodzenie stanowi mur z kamienia łupanego, wejście zamykane jest jednoskrzydłową furtką z żelaznych prętów z motywem stylizowanego krzyża. W murze ogrodzeniowym znajdują się dwa duże betonowe krzyże z nałożonymi krzyżami żeliwnymi. Jeden z tych krzyży to jednoramienny krzyż łaciński, drugi to dwuramienny krzyż lotaryński. Przez środek cmentarza do jednoramiennego krzyża prowadzi alejka wyłożona kostką brukową, jej część zajmuje nagrobek legionistów polskich z 1914 r. Pod krzyżem, znajdującym się na wprost wejścia, wmurowana jest tablica memoratywna z napisem w języku niemieckim: „UNS KAM DER FRIEDE/ EILIGER ALS EUCH” w tłumaczeniu znaczy "Szybciej do nas przyszedł pokój niż do was"

Pozostałe nagrobki rozmieszczono w narożnikach cmentarza. Są to betonowe stele z żeliwnymi krzyżami.
Pod krzyżami na stelach umieszczono tabliczki z nazwiskami pochowanych żołnierzy.
W 29 grobach pojedynczych i 1 zbiorowym pochowano 32 żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, w tym:
• 20 żołnierzy armii austro-węgierskiej,
• 2 żołnierzy armii niemieckiej,
• 10 żołnierzy armii rosyjskiej

W obrębie kwatery znajdują się dwa nagrobki z 5 żołnierzami Wojska Polskiego z 1939 r. w formie obramowanych mogił ziemnych, z krzyżem łacińskim u wezgłowia, przed którym umieszczona jest kamienna płyta napisem oraz metalowym emblematem przedstawiającym Order Krzyża Grunwaldu.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 363 w Mszanie Dolnej

Wróć do spisu obiektów