Cmentarz wojenny nr 5 w Grabiu


Cmentarz wojenny nr 5 jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, w formie prostokąta otoczonego drewnianym płotem, znajdujący się w miejscowości Grab w gminie Krempna. Ogrodzenie od strony gospodarstwa wykonane jest w formie kamiennej dwuspadzistej pomnikowej ściany, na której zachował się oryginalny krzyż nakryty daszkiem. Cmentarz zajmuje powierzchnie 3 arów.

Na cmentarzu pochowanych jest 226 rosyjskich żołnierzy poległych w grudniu 1914 roku i w styczniu 1915 r. Dwóch z nich znanych jest z nazwiska: Afanasi Guszew i Aleksander Wohanow

Przy wejściu znajduje się kamienny mur pomnikowy, zwieńczony wysokim drewnianym krzyżem. Po obu stronach krzyża kamienne ławy. Ogrodzenie to drewniany płot, z dwiema furtkami. Na mogiłach, 17 zbiorowych i 6 indywidualnych, drewniane krzyże nagrobne ustawione są w dwóch rzędach. Z pierwotnych zachował się jedynie jeden, który został odrestaurowany i ustawiony na dawnym miejscu. Pociemniały odróżnia się od nowo ustawionych. Mankamentem usytuowania cmentarza jest to, że nie posiada on bezpośredniego dojścia. Chcąc wejść na teren obiektu trzeba przejść przez prywatną posesje. W latach 2000 – 2002 ze środków Wojewody dokonano remontu cmentarza.
Zdjęcia wykonałem 5 kwietnia 2009 r. (w galerii 1 i 2 rząd) zaś 3 i 4 rząd z dnia 14 czerwca 2015 r.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 5 w Grabiu</strong>

Wróć do spisu obiektów