Cmentarz wojenny nr 350b w Nowym Sączu - Kwatera Legionistów

Cmentarz wojenny nr 350b w Nowym Sączu jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej, powstał w 1915 r. na dzisiejszym Cmentarzu Komunalnym, zaprojektowany przez austriackiego architekta Gustawa Ludwiga.
Obiekt pierwotnie składał się z trzech odrębnych kwater, z których zachowała się jedynie częściowo kwatera główna. Pozostała część obiektu została zajęta pod pochówki cywilne. W latach 60-tych ubiegłego stulecia cmentarz zmniejszono o przeszło połowę (teraz ok. 1300 m kw.). Za tą kwaterą główną w odległości ok. 100 m znajduje się pomnik i miejsce pochówku 19 żołnierzy Legionów Polskich zmarłych w nowosądeckich szpitalach w okresie I wojny światowej.

Kwatera założona jest na planie wydłużonego prostokąta i ogrodzona od strony frontowej ogrodzeniem z żelaznych słupków połączonych żelaznym łańcuchem, z pozostałych stron –murem z dwuspadową nakrywą. W środkowej części linii tylnego ogrodzenia umieszczona jest ściana pomnikowa z wykonanym z metalowych liter napisem: „DLA CIEBIE POLSKO DLA TWEJ CHWAŁY”. Przy ścianie umieszczona jest rzeźba przedstawiająca postać żołnierza Legionów Polskich. Na obu krańcach ściany pomnikowej umieszczone są urny. Mur oraz ściana pomnikowa wyłożone są granitowymi płytami. W ścianie muru umieszczonych jest 19 prostokątnych tabliczek z nazwiskami, przynależnością pułkową i datą śmierci pochowanych.

Na ogrodzeniu umieszczone są prostokątne, metalowe tabliczki upamiętniające postawienie pomnika w 1927 r. i jego odnowienie w 70. rocznicę odzyskania niepodległości. Obszar kwatery porośnięty jest murawą.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 350b w Nowym Sączu - Kwatera Legionistów

Wróć do spisu obiektów