Cmentarz wojenny nr 76 w Siarach

Cmentarz wojenny nr 76 położony jest na granicy Siar z Szymbarkiem i Ropicą Polską, usytuowany jest pod wierzchołkiem wzgórza Wierzchowina (515 m n.p.m.) między doliną potoku Siary i doliną Ropy. Wybudowany został według projektu niemieckiego architekta Hansa Mayra.

Zbudowany jest na planie prostokąta i otoczony drewnianym płotem. Głównym elementem cmentarza jest wysoki, drewniany krzyż łaciński, nakryty półkolistym, blaszanym zadaszeniem.(niestety ale od połowy lat 2000 daszek blaszany jest w połowie urwany) Groby pierwotnie otoczone były kamiennymi obramowaniami, ale nie zadbano podczas remontu w latach 90-tych o te obramowania jak również o ustawienie krzyży we właściwym miejscu. Brak również tabliczek nagrobnych. Występują tu nagrobki w formie dużych żeliwnych krzyży łacińskich ze stylizowanym mieczem i krzyżem maltańskim na skrzyżowaniu ramion oraz małych żeliwnych krzyży lotaryńskich na betonowych cokołach. Zostały one wykonane w trakcie renowacji cmentarza.

Na cmentarzu pochowano 68 zołnierzy. W 6 grobach zbiorowych pochowano 40 żołnierzy z armii austro-węgierskiej z 18 pułku piechoty i 9 batalionu pionierów oraz 28 z rosyjskiej. Spośród 68 poległych w dniu 11.12.1914 r. tylko 14 znanych jest z nazwiska, głównie są to Czesi, m.in. Josef Preclik,Frantiszek Provaznik, Jaroslav Padr, Jozef Basek i inni.

*

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 76 w Siarach</strong>

Wróć do spisu obiektów