Cmentarz wojenny nr 83 w Wapiennem

Cmentarz wojenny nr 83 w Wapiennem jest cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Hansa Mayra, znajduje się w gminie Sękowa, w powiecie gorlickim, w województwie małopolskim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Cmentarz jest całkowicie niewidoczny z drogi, znajduje się w pobliżu (po prawej stronie) drogi Wapienne - Rozdziele, ok. 300 m na północny zachód od uzdrowiska w Wapiennem.

Jest to niewielki obiekt na planie zbliżonym do rombu o powierzchni 243 m kw., ogrodzony murem z drewnianą furtką. Głównym elementem cmentarza jest kamienny pomnik w kształcie ściętego ostrosłupa o prostokątnej podstawie, na którym znajduje się wysoki drewniany krzyż lotaryński. W przedniej ścianie pomnika umieszczona była tablica inskrypcyjna. Groby oznaczone są żelaznymi krzyżami lotaryńskimi.

Znajduje się na nim 15 mogił pojedynczych oraz 7 mogił zbiorowych. Pochowano w nich 38 żołnierzy armii rosyjskiej, spośród których żadnego nie zidentyfikowano. Na wszystkich rogach cmentarza zachowały się oryginalne słupki geodezji wojskowej HV

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 83 w Wapiennem</strong>

Wróć do spisu obiektów