Uzdrowisko Wapienne

Uzdrowisko Wapienne Kilka źródeł leczniczych wód mineralnych znajduje się w niedużym, uzdrowisku Wapiennem. Są to wody siarczkowe. Ich smak nie jest zachwycający, a aromat podobny jest nieco do zapachu przeterminowanych jajek. Jednak mają ciekawe właściwości lecznicze. Ponadto wody te występują niezwykle rzadko.
Spośród około 40 polskich uzdrowisk Wapienne jest najmniejsze. Status uzdrowiska otrzymało mocą uchwały nowosądeckiej WRN 8 kwietnia 1986 roku.
Jednak jako miejscowość uzdrowiskowa zaczyna się rozwijać już w XIX wieku. W 1848 roku tutejszy zakład zdrojowy posiadał trzy wille i łazienki o 50 wannach, które rozmieszczone były w 36 kabinach. Niestety zostały zniszczone przez pożary w 1878 i 1894 roku. Kabiny i wanny spłonęły. Łazienki odbudowano w latach 1904 - 1906. Z końcem XIX wieku zakład znajdował się w prywatnych rękach rodziny Wityków, a od 1901 roku rodziny Bubniaków. Został wkrótce i ponownie zniszczony podczas I wojny światowej. Prawdopodobnie miało to miejsce w 1915 roku podczas Operacji Gorlickiej i toczonych tu walk m.in. o wzgórza i góry Ferdel i Kornuty, gdzie znajdowała się druga linia rosyjskich umocnień.

Ponownie zakład zostaje odbudowany po I wojnie w latach 1920 - 1924. Kąpiele brało wówczas po około 100 osób dziennie. Rozpoczął się powolny lecz stopniowy rozwój kurortu. Wyjątkowość uzdrowiska Wapienne w okresie międzywojennym polegała też na tym, że było ono w rękach chłopskich i leczyli się w nim chłopi oraz mieszkańcy okolicznych miasteczek. Było zdrojowiskiem skromnie urządzonym, tanim, lecz w przeciwieństwie np. do Krynicy dostępnym dla szerokich warstw społecznych. II wojna światowa przyniosła zniszczenie zakładu. Szkody zostają początkowo naprawione tylko częściowo. Jednak zakład, chociaż w niewielkim zakresie zostaje uruchomiony już w 1948 roku.
Dopiero w 1955 roku tereny uzdrowiska zostały przejęte, dostosowane i przeznaczone na ośrodek kolonijno-wypoczynkowy. Od 1958 roku służą jako Ośrodek Wczasów Pracowniczych pracownikom Zrzeszenia Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.
W 1958 roku odbudowano budynek łazienek. W latach 60-tych, decyzją ówczesnej Powiatowej Rady Narodowej w Gorlicach, wybudowano tu zakład leczniczy. Uzdrowisko dysponowało ośmioma kabinami do kąpieli mineralnych oraz trzema do kąpieli borowinowych.

Także w latach 60-tych odbudowano dawny pensjonat, zbudowano stołówkę, pawilony i około 50 domków kempingowych. W 1973 roku zostaje zbudowany basen kąpielowy o wymiarach 20 m x 15 m i maksymalnej głębokości wody 3,5 m. Wokoło powstały tereny rekreacyjno - sportowe. W następnych latach wybudowano kilka domków góralskich o wysokim standardzie. Od 1979 roku organizowano tu całoroczne 24-dniowe stacjonarne turnusy sanatoryjne. W sezonie letnim wczasowicze i kuracjusze odpoczywają na wczasach rodzinnych. Organizowane są kolonie dla dzieci i młodzieży.
Występowanie tutejszych wód mineralnych miejscowa ludność wiąże z taką oto legendą:

Matka z Dzieciątkiem, znajdująca się niegdyś w męcińskim kościele, postanowila przenieść się do Lipinek. Wędrowała pieszo i na bosaka drogą a gdzie usiadła, by odpocząć, tam tryskało źródełko z cudowną wodą. W tej leczniczej wodzie Matka Boża moczyła sobie zmęczone nogi i leczyła pokaleczone stopy. Po dzień dzisiejszy owe wody tryskają w Wapiennem i pobliskich miejscowościach, tj. w Rozdzielu i Lipinkach.

Tutejsze wody należą do słabo zmineralizowanych (0.41%). siarczkowych, typu wodoro-węglanowo-wapniowo-sodowego i magnezowego. Miejscowe źródła były ponoć znane i wykorzystywane do leczenia już od dawien dawna. Leczono nimi już w XVII wieku. W tamtym czasie znajdowały m.in. zastosowanie przy leczeniu chorób wenerycznych. W latach 1812-1815 po klęsce moskiewskiej, kurowali się tu żołnierze napoleońscy.
Na terenie uzdrowiska występuje trzy zagospodarowane źródła mineralne. Są to: „Marta", ,,Kamila" i od 1965 roku -„Zuzanna". Siarczkowe wody mineralne (siarkowo-wodorowe) znajdują zastosowanie głównie przy leczeniu schorzeń reumatyczno-gośćcowych, narządu ruchu, przy chorobach skórnych. Ponadto leczone są nimi choroby kobiece i choroby przemiany materii. W czystym górskim powietrzu poprawia się funkcjonowanie układu oddechowego. Duże zasoby tutejszych wód nie są jednak jeszcze należycie wykorzystane. Wydajność źródeł jest o wiele większa niż potrzeby niewielkiej liczby przebywających tu kuracjuszy.
Uzdrowisko Wapienne Ważnym uzupełnieniem leczniczych wód są lokalne, zalegające w lasach pobliskiej Kamiennej Góry złoża borowiny. Pokłady są duże, a ich atutem jest wysoka jakość. Do głównego zakresu usług leczniczych w zakresie balneologii należy zaliczyć wykonywane tu kąpiele i okłady borowinowe i parafinowe, fizykoterapię, inhalacje, kilka rodzajów masaży. Uzupełnienie leczenia stanowi łagodny mikroklimat i dobre warunki do rekreacji i wypoczynku. Na kuracjuszy i wczasowiczów czekają pokoje w budynkach stałych, jak i miejsca noclegowe w domkach kempingowych. Jednorazowo w sezonie ośrodek może przyjąć ok. 300 osób oraz dużą liczbę turystów, mają do dyspozycji pole namiotowe. W pozostałych porach roku może przebywać jednorazowo do około 100 osób. To najmniejsze w Polsce uzdrowisko czeka nadal na swe „wielkie" odkrycie"

OŚRODEK SANATORYJNO – WYPOCZYNKOWY W WAPIENNEM

Ośrodek wypoczynkowy w Wapiennem Zaplecze lecznicze, profil leczniczy

Uzdrowisko posiada własne złoża wód mineralnych siarkowo-wodorowych (źródła Kamila, Marta i Zuzanna) oraz odwiert wód mineralnych.

Profil leczniczy:

podstawowy - reumatyczno-gośćcowy, uzupełniający - układ oddechowy, skórny.

Zakres oferowanych zabiegów leczniczych fizykalnych:

kąpiele mineralne siarkowe, okłady borowi-nowe, uzupełniające masaż klasyczny, masaż podwodny, kąpiele perełkowe, ozonowe w wannach z hydromasażem w wannie 5 osobowej.

Powierzchnia i opis bazy turystycznej:

Ośrodek zajmuje powierzchnię 17 ha terenu przyległego do dużego kompleksu leśnego. Dysponuje zróżnicowaną bazą noclegową w budynkach stałych i domkach kempingowych oraz szerokie zaplecze bazy żywieniowej i towarzyszącej.

Baza noclegowa:

w budynkach stałych - łącznie 60 miejsc w pokojach 1, 2, 3 osobowych, pełny węzeł sanitarny; 2 apartamenty wyposażone w wanny do masażu wodnego, domki kempingowe "góralskie" 4 i 5 osobowe - łącznie 75 miejsc; wyposażenie: parter, przedpokój, pełny węzeł sanitarny, pomieszczenie gospodarcze, pokój dzienny (radio, czajnik), poddasze, pomieszczenie sypialne, domki kempingowe "zwykłe" - 4 osobowe, bez węzła sanitarnego (zbiorowe umywalnie i toalety), pole namiotowe - ok.100 miejsc.

Baza żywieniowa

stołówka - 250 miejsc gastronomicznych, kawiarnia na ok. 50 miejsc gastronomicznych, bufet gastronomiczny w kompleksie basenowym, czynny sezonowo.

Baza towarzysząca:

Kompleks basenowy na wolnym powietrzu z podgrzewaną wodą (basen główny 25x15 o głęb.1,4 - 3,5 m., brodzik 10x15m. o głęb. 0,8 - 1,2 m.) obsługa wykwalifikowanego ratownika; zespół boisk sportowo-rekreacyjnych: p .nożna, p. ręczna, koszykówka, siatkówka, kometka, kort tenisowy; wypożyczalnia sprzętu sportowo-rekreacyjnego i gier stolikowych, w pobliżu możliwość korzystania z jazd konnych i wyciągów narciarskich, krytego basenu, projekcje video, bilard, gry telewizyjne.

Inne atrakcje turystyczno - krajoznawcze

Korzystne położenie śródgórskie na granicy Magurskiego Parku Naro-dowego, dogodny punkt wyjściowy na szlaki turystyczne m.in. do rezerwatu skalnego Kornuty; liczne zabytki łemkowskiej kultury cerkiewnej i cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, pamiątki związane z historią kopalnictwa ropy naftowej, dogodny punkt do organizacji wycieczek autokarowych i pieszych, wiele innych.

ZAKŁAD USŁUG LECZNICZO-WCZASOWYCH i REHABILITACYJNYCH

w Wapiennem k.Gorlic,

38-307 Sękowa,

tel/fax (018) 351 81 63,

e-mail: wapienne@wapienne.pl

Galeria zdjęć Uzdrowisko Wapienne

Wróć do spisu obiektów