Cmentarz wojenny nr 258 – Biskupice Radłowskie – Zawodzie

Cmentarz wojenny nr 258 – Biskupice Radłowskie – Zawodzie jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Johanna Watzala. Cmentarz znajduje się w odległości paruset metrów od cmentarza nr 257. Oba obiekty znajdują się po przeciwnej stronie drogi wojewódzkiej 975.

Cmentarz jest sporym obiektem o powierzchni ponad 2050 m2 w kształcie ośmiokąta o przekątnych długości około 52 metra. Położony jest wśród pól. Otoczony jest murkiem betonowym wysokości około metra. Od strony drogi 975 znajdują się dwie furtki wejściowe przedzielone murkiem. W centralnej części znajduje się wysoki, 11 metrowy obelisk w kształcie ośmiokątnej kolumny zaostrzonej w części górnej zakończonej krzyżem maltańskim. Na obelisku dwie kamienne tablice z napisami w języku niemieckim o treści która w tłumaczeniu brzmi:

WSPÓLNA NAM MYŚL I TĘSKNOTA, DO ŚMIERCI GNAŁO NAS ZWYCIĘSTWO,

oraz:

JAK JUTRZENKA ZWIASTUJE RANNE SŁOŃCE, TAK W DNIU ZWYCIĘSTWA NAPRZECIW PŁYNĄŁ Z RAN NASZYCH PURPUROWY POTOK KRWI.

Na przekątnej cmentarza prostopadłej do wejścia znajdują się ścianki pomnikowe, stanowiące część ogrodzenia. Są one nagrobkami zbiorowych grobów.

W 30 grobach zbiorowych i 61 pojedynczych pochowano tu 421 żołnierzy w tym 331 z armii austro-węgierskiej, 17 z armii niemieckiej i 73 z armii rosyjskiej, polegli od grudnia 1914 do marca 1915 roku:

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 258 – Biskupice Radłowskie – Zawodzie

Wróć do spisu obiektów