Cmentarz wojenny nr 183 w Siemiechowie

Cmentarz wojenny nr 183 w Siemiechowie jest cmentarzem z I wojny światowej znajdujący się we wsi Siemiechów w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Gromnik.
Zaprojektowany przez Heinricha Scholza jako kwatera na cmentarzu parafialnym. Jest widoczny z daleka, dzięki wysokiemu pomnikowi centralnemu. Pomnik w formie otwartej kaplicy do której to prowadzą betonowe schody - wewnątrz piękna płaskorzeźba św. Jerzego pokonującego smoka. Kształtem nawiązuje do rzymskich Ara Pacis - Ołtarz Pokoju. Nagrobki mają postać niskich betonowych steli z żeliwnymi krzyżami i blaszanymi tabliczkami imiennymi.

W 15 grobach zbiorowych i 92 pojedynczych pochowano tu 132 żołnierzy armii austro-węgierskiej i sześciu żołnierzy armii rosyjskiej. Polegli od grudnia 1914 r. do maja 1915 r. Zidentyfikowano 126. Wśród poległych są Polacy (m.in. Józef Zwijacz, Michał Zatoński. Mikołaj Radecki, Józef Możdzierz, Leon Barwinek i wielu innych).

Pierwotnie cmentarz wyglądał inaczej niż obecnie. Podczas kapitalnego remontu został przebudowany. Mogiły znajdujące się po lewej stronie od wejścia zostały przeniesione na prawą stronę, wskutek czego zburzono jego pierwotny symetryczny układ. Zamieniono także stare ogrodzenie z rur na betonowych słupkach na nowe z metalowych sztachet. Cmentarz wygląda źle. Z kaplicy sypie się tynk, choć zauważyłem początki remontu(28.03.2017) Krzyże połamane, nagrobki omszałe, a tabliczki (poza chyba jedną) w fatalnym stanie.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 183 w Siemiechowie

Wróć do spisu obiektów