Cmentarz wojenny nr 174 – Zabłędza – Piotrkowice

Cmentarz wojenny nr 174 – Zabłędza – Piotrkowice, gmina Tuchów, powiat tarnowski jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza.
Zajmuje powierzchnię 134 m². i jest ogrodzony kamiennym murem, który obecnie się rozsypuje (2016) Mur dostosowano uskokami do spadku terenu a centralny element wystroju stanowi wysoki betonowy pomnik w kształcie steli u góry w kształcie trójkąta ze ściętym wierzchołkiem z nałożonym nań żeliwnym krzyżem dwuramiennym.

W jednym grobie masowym i 12 pojedynczych pochowano tu 35 żołnierzy rosyjskich. Na mogiłach niewielkie stele z małymi krzyżami dwuramiennymi. Na terenie cmentarza można zauważyć dwa małe krzyże żeliwne typu "austriackiego" znajdujące się najbliżej betonowego pomnika po obu jej stronach.

Cmentarz znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 977 w północnej części miejscowości Zabłędza. W ewidencji cesarskiej i królewskiej Armii figuruje jako 174 Piotrkowice, miejscowość ta znajduje się ok. 500 metrów na zachód. Położony tuż przy trasie Tarnów – Tuchów, poniżej szosy wśród drzew.
Obiekt zadbany i łatwo dostępny – w pobliżu znajduje się przystanek PKS.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 174 – Zabłędza – Piotrkowice

Wróć do spisu obiektów