Cmentarz wojenny nr 194 w Szczepanowicach

Cmentarz wojenny nr 194 w Szczepanowicach jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza.
Cmentarz założony jest na planie prostokąta z prostokątnym aneksem od strony wschodniej. Od strony drogi ogrodzenie stanowią betonowe, zwężające się ku górze słupki, połączone żelaznym łańcuchem, z pozostałych stron – pełny mur kamienny dostosowany uskokami do ukształtowania terenu. Wejście znajdujące się od strony zachodniej zamykane jest dwuskrzydłowymi wrotami z żelaznych prętów.

Główny element cmentarza stanowi pomnik z kamiennych ciosów. Na pomniku centralnym znajduje się inskrypcja o treści (tłum.): "Dążyliśmy do waśni - znaleźliśmy pokój"
Na frontowej ścianie jest wyrzeźbiony krzyż grecki oraz daty „1914 1915”. Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie betonowych postumentów zwieńczonych żeliwnymi krzyżami maltańskimi z motywem wieńca laurowego lub krzyżami lotaryńskimi. Na nagrobkach umieszczone są emaliowane tabliczki z informacjami o pochowanych. Na cmentarzu widać ślady dewastacji w postaci pourywanych krzyży, doliczyłem się tylko 7 na 44 (marzec 2017)

W 44 grobach pojedynczych pochowano tu 22 żołnierzy austro-węgierskich i 22 żołnierzy rosyjskich. Znane są nazwiska 24 pochowanych.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 194 w Szczepanowicach

Wróć do spisu obiektów