Cmentarz wojenny nr 157 - Dąbrówka Tuchowska

Cmentarz wojenny nr 157 - Dąbrówka Tuchowska jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej. Jest to niewielki cmentarz zaprojektowany przez Heinricha Scholza, założony na planie prostokąta o ściętych narożach od strony zachodniej wokół istniejącej wcześniej kapliczki. Znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 977. Heinrich Scholz zaprojektował cmentarz w miejscu pierwszego pochówku żołnierzy. Obecnie ogrodzenie stanowią betonowa podmurówka, murowane z kamienia słupki i metalowe segmenty między nimi. Wejście przez jednoskrzydłową furtkę od strony drogi. Zaraz za wejściem jest kapliczka, która zamykana jest drewnianymi, przeszklonymi drzwiami. W prostokątnej wnęce w szczycie kapliczki za szkłem umieszczona jest figurka świętego. Na prawo od kapliczki znajduje się tablica z informacjami o cmentarzu oraz herbem Powiatu Tarnowskiego za nią, w środku cmentarza drzewa, które posadzone zostały jeszcze w trakcie budowy cmentarza. Wokół drzew półkolem rozmieszczono nagrobki. Są to betonowe stele w formie stylizowanego krzyża. Na przedniej ścianie stel umieszczono żeliwne krzyże z motywem wieńca laurowego i tabliczki z nazwiskami poległych. Są dwa rodzaje krzyży: dwuramienne krzyże lotaryńskie i jednoramienne krzyże maltańskie.

Cmentarz został wyremontowany i jest w bardzo dobrym stanie. Znajduje się pod opieką pobliskiej Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Tuchowskiej.
W trzech grobach zbiorowych i 12 pojedynczych pochowano tu 10 żołnierzy austro-węgierskich i 15 żołnierzy rosyjskich. Zidentyfikowano 8, w tym jednego rosyjskiego. Żołnierze austro-węgierscy walczyli głównie w 23. pułku piechoty honwedu, który rekrutowany był w Siedmiogordzie, najprawdopodobniej więc są to Węgrzy i Rumuni.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 157 - Dąbrówka Tuchowska

Wróć do spisu obiektów