Cmentarz wojenny nr 147 w Golance

Cmentarz wojenny nr 147 w Golance jest cmentarzem z I wojny światowej, znajdujący się w miejscowości Golanka, w gminie Gromnik, powiecie tarnowskim, województwie małopolskim. Projektował H.Scholz.
Cmentarz znajduje się w lesie, na południowych zboczach wzgórza nad rzeką Biała. Cmentarz założony został na planie półkola i był ogrodzony drewnianym, sztachetowym płotem. Wejście, znajdujące się od strony południowej, ujęte jest w dwa betonowe słupy. Cmentarz składa się z dwóch tarasów oddzielonych od siebie murem oporowym. Na wyższym tarasie znajduje się pomnik w formie dużego, betonowego krzyża umieszczonego na zwężającym się ku górze, stopniowanym postumencie.

Nagrobki rozmieszczone są w trzech rzędach, promieniście względem pomnika oraz w jednym rzędzie wzdłuż linii prostej za pomnikiem. Mają one formę:
– krzyży z płaskownika z glorią wokół przecięcia ramion, osadzonych na zwężających się ku górze betonowych postumentach,
– dużych żeliwnych, ażurowych krzyży lotaryńskich, osadzonych na zwężających się ku górze betonowych postumentach,
– dużych, żeliwnych, ażurowych krzyży łacińskich z motywem miecza, osadzonych na zwężającym się ku górze, betonowych postumentach,
– zakończonych łukiem, zwężających się ku górze steli o profilowanych krawędziach ramion, zwieńczonych małym żeliwnym krzyżem lotaryńskim.

Na nagrobkach umieszczone są emaliowane tabliczki z informacjami o pochowanych.
W 8 grobach zbiorowych i 49 pojedynczych pochowano tu 74 żołnierzy austro-węgierskich i 34 żołnierzy rosyjskich. Łącznie 108 żołnierzy. Zidentyfikowano 43 żołnierzy austro-węgierskich. Walczyli oni głównie w 80 Pułku Piechoty, który nosił imię Wilhelm Ernst Großherzog v. Sachsen-Weimar-Eisenach, Herzog zu Sachsen. Ich okręgiem uzupełnień był Złoczów. Byli to Rusini (68%) i Polacy (25%). Wszyscy zginęli 2 maja 1915 r. Ponadto przy części poległych widnieje data śmierci 28.12.1914 r. Trzej żołnierze należeli do 31 Pułku Piechoty k.k. Landwehry, przemianowanego później na 31 Schützen-Regimenter Teschen. Wśród poległych żołnierzy rosyjskich zidentyfikowano tylko trzech.

W 1915 r. po wygranej bitwie pod Gorlicami i przepędzeniu Rosjan dalej na wschód, monarchia austro-węgierska przystąpiła do budowy cmentarzy. Po II wojnie światowej nie dbano niestety o cmentarze z I wojny. Ulegały naturalnemu niszczeniu przez czynniki przyrody, zdarzały się także akty wandalizmu. Cmentarz nr 147 zachował się w dość dobrym stanie, wymaga jednak remontu. Stan w maju 2016 roku: brak ogrodzenia (zachowały się z niego tylko dwa pochylone słupki bramki wejściowej), betonowe stele pochylone i zarastające mchami i glonami, krzyże rdzewieją, ich część jest odłamana, tabliczki imienne są ledwie czytelne. Planowany jest remont cmentarza.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 147 w Golance

Wróć do spisu obiektów