Cmentarz wojenny nr 42 w Sieklówce

Cmentarz wojenny nr 42 w Sieklówce jest austriackim cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Johanna Jägera, znajduje się obok cmentarza parafialnego przy drodze do Warzyc, w gminie Kołaczyce, pow. Jasło.

Ten niewielki cmentarzyk otoczony drewnianym płotem sztachetowym, ma kształt prostokąta. Cmentarz został zrekonstruowany bardzo starannie w 1993 r. koszty pokryła kadra 54. Pułku Obrony Terytorialnej z Grazu w Austrii. Postawiono nowe krzyże zgodne z oryginałem. Krzyże mają wyjątkowy charakter tworzą je dwa wyrzeźbione w drewnie miecze, nakryte są dwuspadowymi daszkami. Na cmentarzu znajduje się także kamienny pomnik zwieńczony drewnianym krzyżem. Pod krzyżem na marmurowej tablicy wyryto inskrypcję autorstwa Hansa Hauptmanna:

MIT SEINES FRIEDENS ZAUBER
DER WALD UNS MILD UMWEBT.
DIE WIR IM KAMPF GEFALLEN,
WIE WIR IM KAMPF GELEBT.

tlumaczenie

W SWOIM CZASIE POKOJU
LAS ŁAGODNIE OTACZA NAS.
KTÓRZY POLEGLIŚMY W BOJU,
TAK JAK W WALCE ŻYLIŚMY.

W ostatnich latach miał miejsce kolejny remont, który dotyczył ogrodzenia, zmieniono na nowy typ ogrodzenia, ale największym błędem było zmniejszenie obrysu cmentarza, tak że pięć krzyży, które były w obrębie cmentarza, znalazło się poza ogrodzeniem.

Na cmentarzu pochowanych jest łącznie 34 żołnierzy poległych w dniach 15-29 grudnia 1914 roku:

• 19 Austriaków - m.in. z IR 17, IR 27, IR 87
• 13 Rosjan - z nieznanych pułków
• 2 Niemców - K.P.G.R. Z.F3 (poległych 8 maja 1915 roku)

Na cmentarzu spoczywą prochy osoby cywilnej !? Znajduje się tu tablica informacyjna oraz tablica pamiątkowa. Obiekt jest zachowany w bardzo dobrym stanie.

Zdjęcia wykonałem 9 maja 2015 r.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 42 w Sieklówce</strong>

Wróć do spisu obiektów