Cmentarz wojenny nr 40 w Bieździedzy

Cmentarz wojenny nr 40 w Bieździedzy jest austriackim cmentarzem z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Johanna Jägera.
Jest to kwatera na cmentarzu parafialnym w Bieździedzy. Położony jest w Okręgu II Jasło, gmina Kołaczyce, pow. Jasło. Powierzchnia 338 m, założony na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu. Pierwotnie cmentarz otoczony był kamiennymi słupami, pomiędzy którymi zasadzono żywopłot. Obecnie obiekt ogrodzony drewnianym parkanem na kamiennych słupkach. W linii ogrodzenia, na wprost bramki wejściowej, znajduje się wysoki drewniany krzyż z żelazna glorią, zwieńczony blaszanym daszkiem i osadzony na kamiennym cokole. Poniżej kamienna tablica z inskrypcją autorstwa Hansa Hauptmanna:

UNS KAM DER FRIEDE EILIGER ALS EUCH!

tłumaczenie

DO NAS POKÓJ PRZYSZEDŁ PRĘDZEJ NIŻ DO WAS!

W 40 mogiłach indywidualnych i 12 zbiorowych pochowano tutaj 129 żołnierzy różnej narodowości: 35 niemieckich, 93 rosyjskich i 1 austro-węgierski, polegli oni w bitwie odbytej w dniach 6 – 8 maja 1915 roku.
Na mogiłach niemieckich ustawiono kamienne płyty z żeliwnymi tablicami, na rosyjskich wysokie żeliwne krzyże w betonowym cokole.

W latach 2007 – 2010 przeprowadzono kompleksowy remont cmentarza, finansowany z budżetu Wojewody oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Odtworzono kształt mogił, który podkreślono krawężnikiem, zakonserwowano zachowane elementy wyposażenia mogił i odtworzono brakujące. Wykonane zostały nowe drewniane elementy ogrodzenia a zachowane kamienne słupki wyremontowano. Kompleksowej konserwacji został poddany cokół pomnikowy wraz z tablicą, wykonano także nowy krzyż centralny. Prace prowadzono w oparciu o dokumentację autorstwa p. Jerzego J. Drogomira.

Zdjęcia wykonałem 9 maja 2015 r.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 40 w Bieździedzy</strong>

Wróć do spisu obiektów