Cmentarz wojenny nr 383 – Wróblowice

Cmentarz wojenny nr 383 – Wróblowice – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu XI Twierdza Kraków. Znajduje się w południowej części Krakowa w Dzielnicy X Swoszowice na obszarze osiedla Wróblowice.

Cmentarz ten, to pojedyncza mogiła, w której pochowano prawdopodobnie 2 żołnierzy austro-węgierskich, poległych w 1914 r. Nie znamy nazwisk poległych żołnierzy, dat śmierci i nie są znane jednostki w których służyli. Jest jednym z najmniejszych nekropolii Wielkiej Wojny. Cmentarz położony jest w zagajniku, ok. 50 metrów na północ od ul. Bochnaka. Obecnie trudno ustalić jego pierwotny wygląd, nie jest znany jego projektant. Do ok. 2015 r. mogiła była otoczona drewnianym płotkiem, na mogile ustawiony był drewniany krzyż z tabliczką z napisem:

NIEZNANY ŻOŁNIERZ
1914 – 1916
CMENTARZ WOJSKOWY № 383

W kolejnych latach drewniany krzyż został zastąpiony betonowym, natomiast w roku 2018 pojawiły się kolejne 3 metalowe krzyże na betonowych stelach w stylu charakterystycznym dla lat I wojny światowej, identyczne, jak znajdujące się na dużym cmentarzu wojennym nr 384 w Łagiewnikach. W 2020 r. cmentarzyk przeszedł kolejny remont zrealizowany przez pasjonatów historii.
Plan i spis poległych nie zachowały się. Wg źródeł w 2 pojedynczych grobach pochowano 2 żołnierzy.