Cmentarz wojenny nr 351 w Zabełczu (Nowy Sącz)

Cmentarz wojenny nr 351 w Zabełczu (Nowy Sącz) – jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej. Zaprojektowany przez austriackiego architekta Gustava Ludviga jako cmentarz samodzielny znajduje się w Nowym Sączu na Zabełczu. Jest niedużym cmentarzem o powierzchni 170 m kw. Zlokalizowany jest przy drodze prowadzącej na miejskie wysypisko śmieci.

Założony na planie niesymetrycznego prostokąta, wciętego od strony wschodniej, ogrodzony betonowymi słupami z okładziną z kamieni rzecznych i słupami ośmiobocznymi, połączonymi pierwotnie drewnianym płotem, obecnie żelaznym łańcuchem. Wejście zamknięte żelazną jednoskrzydłową furtką, ujęte w masywne słupy. Na wprost wejścia na środku cmentarza niewielki pomnik centralny zbudowany w formie muru z ciosanego piaskowca, środkowa część wyższa, na niej na dwustopniowej podstawie kamienny krzyż maltański. Na elewacji muru wbudowana betonowa stela, w jej licu żeliwny mały krzyż maltański typu „austriackiego”. Dojście do pomnika wyłożone jest płytami chodnikowymi.

Pochowano na nim 18 żołnierzy austro-węgierskich i 3 rosyjskich w 21 grobach pojedynczych. Pierwsze pochówki pochodzą z początku października 1914 r., większość z pochowanych zmarła w pobliskim dworze należącym do Jezuitów, w którym urządzono filię szpitala rezerwowego w Nowym Sączu, gdzie przebywali chorzy na czerwonkę.

Cmentarz nie robi dobrego wrażenia, z ogrodzenia znikła część łańcuchów a ze stel nagrobnych krzyże. Na dodatek 200 - 300 m przed cmentarzem stoi znak drogowy ,,zakaz wjazdu”

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 351 w Zabełczu (Nowy Sącz)

Wróć do spisu obiektów