Cmentarz wojenny nr 246 w Radgoszczy

Cmentarz wojenny nr 246 – Radgoszczy jest cmentarzem z I wojny światowej, projektował Johann Watzal.
Cmentarz stanowi odrębną kwaterę na cmentarzu parafialnym w Radgoszczy. Wykonano go na planie w kształcie litery T. W centralnym miejscu znajduje się betonowy pomnik i zasadzony przy nim dąb, obecnie będący pomnikiem przyrody. Betonowy pomnik ma postać ściany zwieńczonej krzyżem. Na jej przedniej stronie umieszczono 9 emaliowanych tablic z nazwiskami poległych, a po ich bokach dwa medaliony. Jedna strona cmentarza przylega do łąki, z pozostałych stron otoczony on jest grobami cmentarza parafialnego. Wejście znajduje się od strony południowej i zamykane jest dwuskrzydłową furtką z metalowych rur z motywem krzyża. Nagrobki ziemne, otoczone betonową palisadką. Zamontowano na nich betonowe i kamienne stele i różnego rodzaju krzyże. Ciekawą rzeczą na tym cmentarzu są kamienne stele , których nie można zobaczyć w najbliższej okolicy. Na krzyżach typu E i Б umieszczone są prostokątne emaliowane tabliczki z danymi pochowanych, a na stelach – owalne. Groby rozmieszczone są w rzędzie w podłużnym obramowaniu wzdłuż dłuższej osi cmentarza oraz w dwóch obramowaniach w aneksie, po obu stronach wejścia. W mogiły w betonowych obramowaniach, oznaczone krzyżami z metalowych rur mogą kryć szczątki saperów z 2 Armii Wojska Polskiego, którzy zginęli przy rozminowywaniu już po zakończeniu działań wojennych.

W 5 grobach zbiorowych i 13 pojedynczych pochowano tutaj 143 żołnierzy, w tym:
• 4 żołnierzy armii austro-węgierskiej. Trzech znanych jest z nazwiska. Walczyli oni w 99 pułku piechoty
• 114 żołnierzy armii niemieckiej. Zidentyfikowano 113. Walczyli w 220 pruskim rezerwowym pułku piechoty oraz 49 pułku piechoty
• 25 żołnierzy armii rosyjskiej. Zidentyfikowano tylko jednego.

Wszyscy polegli w maju 1915 r. podczas ofensywy połączonych wojsk austro-węgierskich i niemieckich, znanej jako bitwa pod Gorlicami. Nastąpiło wówczas przełamanie obrony rosyjskiej, w wyniku czego armia rosyjska zmuszona była cofnąć się daleko na wschód.
Cmentarz był remontowany. Teren cmentarza jest zadbany, wszystkie elementy wystroju stoją na miejscach - zachowały się oryginalne tablice na krzyżach. W październiku 2017 r. dąb będący pomnikiem przyrody na skutek wichury został przepołowiony uszkadzając ogrodzenie i nagrobki.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 246 w Radgoszczy

Wróć do spisu obiektów