Cmentarz wojenny nr 113 w Olszynach

Cmentarz wojenny nr 113 w Olszynach jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej, wybudowany na terenie jego okręgu IV Łużna. Cmentarz ten projektował Jan Szczepkowski, Polak (1878-1964), porucznik pospolitego ruszenia. W kadrze Oddziału Grobów Wojennych figuruje jako Johann Ritter von Szczepkowski. Kierownik artystyczny Okręgu IV - „Łużna".
Nekropolia znajduje się w centrum wsi, nieopodal cmentarza parafialnego.
Ogrodzenie cmentarza stanową kamienne słupy, połączone płotem z podwójnych żelaznych drabinek, wejście na cmentarz stanowi kamienna brama w formie półkoliście sklepionej arkady, drugie wejście po przeciwnej stronie od cmentarza parafialnego.

Na cmentarzu pochowano 70 Austriaków 20 Niemców i 82 Rosjan – na tabliczkach występuje dużo polskich nazwisk. Żołnierze polegli podczas walk na bagnety 2 i 3 maja 1915 r. oraz ofiary ostrzeliwań artyleryjskich.
Mogiły ziemne ustawione są w sześciu równoległych rzędach. Na nich rozmieszczono nagrobki w formie niskich, betonowych steli z żeliwnym krzyżem i tabliczką inskrypcyjną. Na stelach wyróżnić można trzy rodzaje krzyży: - maltański z wieńcem laurowym i datą „ 1915”, - maltański z wieńcem dębowym, koroną, literą „ W” i datą „1915”, - dwuramienny lotaryński z wieńcem laurowym.

Jesienią 2013 r. wykonane zostały prace remontowo - konserwatorskie na terenie cmentarza. Odnowione zostały wszystkie nagrobki, które zaopatrzono w krzyże i tabliczki. W dniu 18 listopada 2013 r. dokonano komisyjnego odbioru wykonanych prac, które zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i warunkami umowy. Komisja odbioru zawnioskowała również o kontynuację prac w zakresie remontu ogrodzenia cmentarza. Ogrodzenie zostało wykonane wiosną 2014 roku. Koszty prac wyniosły 145 tys. zł i zostały pokryte z budżetu wojewody małopolskiego.

Na planie cmentarza zaznaczono miejsce pochówku 7 polskich lotników - zobacz szczegóły - kliknij

Zdjęcia od 25 do 48 wykonałem 10 kwietnia 2015 r. pozostałe pochodzą z lat 2009 - 2014

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 113 w Olszynach

Wróć do spisu obiektów