Pomnik ministra Władysława Długosza

W samo południe 27 września 2011 r., w centrum Sękowej odsłonięty został pomnik Władysława Długosza, wybitnego przedsiębiorcy, polityka i pioniera polskiego przemysłu naftowego, a zarazem fundatora wielu obiektów użyteczności publicznej w regionie. Senator RP i minister d/s Galicji był właścicielem znajdującego się na terenie gminy Sękowa majątku Siary z przepięknym pałacem z początku XX w.

Pomnik powstał w pracowni gorlickiego artysty Zdzisława Tohla, wykonał w bryle piaskowca o wysokości 3.70 i wadze 5 ton. W ręku trzyma laskę a w drugiej melonik, jednocześnie jest zamyślony i spoglądający w dal.

W uroczystości wzięli udział: poseł Bronisław Dutka, starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Gorlic Witold Kochan, Dyrektor Oddziału PGNiK w Sanoku d/s Geologii i Rozwoju - Józef Potera oraz wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch.

Poczty sztandarowe wystawiły powiatowe i lokalne organizacje PSL oraz druhowie OSP Sękowa. Całość uroczystości uświetniła orkiestra strażacka z Dominikowic. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy, szkolna społeczność, fundatorzy pomnika. Przed odsłonięciem monumentu odegrano hymn narodowy oraz Unii Europejskiej, po czym został przedstawiony biogram Władyslawa Długosza.

Pomnik odsłoniła pani wójt, w towarzystwie starosty, burmistrza i dyrektora PGNiK a nastepnie złożono wieńce i zapalono symboliczne znicze.

Monument poświęcił proboszcz parafii Sękowa ks. Janusz Kurasz w asyście ks. proboszcza parafii prawosławnej w Bartnem Mirosława Cidyło. Odmówili modlitwę ekumeniczną. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

Galeria zdjęć  Pomnik ministra Władysława Długosza

Wróć do spisu obiektów