Cmentarz wojenny nr 97 w Stróżówce

Cmentarz wojenny nr 97 w Stróżówce jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra, znajdujący się we wsi Stróżówka w powiecie gorlickim, w gminie Gorlice. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Należy do III Okręgu Cmentarnego Gorlice o powierzchni 2092 m². Cmentarz położony jest przy drodze wojewódzkiej 977, jadąc z Gorlic do Moszczenicy po prawej stronie drogi, na skarpie w zagajniku. Doskonale widoczne schody, krzyż, słup informacyjny oraz kamienna brama wejściowa.

Zbudowany na planie prostokąta, pierwotnie otoczony żywopłotem. Jako nieliczny wkomponowany w oryginalny las. Wyróżnia go również nieco inny układ architektoniczny odbiegający od typowych założeń architekta. Krzyż centralny bowiem znajduje się bezpośrednio przed bramą, która jest zarazem jedynym dużym akcentem całego cmentarza. Wysoka zbudowana z kamiennych bloków, nakryta betonowym daszkiem, pośrodku dwuskrzydłowa metalowa furtka.
W połowie cmentarza przebiega poprzeczna, otwarta w liniach ogrodzeń bocznych alejka, która dzieli cmentarz na dwie części: w pierwszej tuż za wejściem głównym znajdują się groby rosyjskie, w formie niskich kamiennych kopców z małymi stelami bez oznaczeń. W drugiej części są groby niemieckie i austro-węgierskie, płaskie mogiły w betonowych obramowaniach z betonowymi stelami z żeliwnymi tablicami inskrypcyjnymi. Z tyłu cmentarza betonowe stele nagrobne z żeliwnymi tablicami, otoczone niskim kamiennym murkiem.

Pochowano tutaj 37 żołnierzy armii austro-węgierskiej z tarnowskiego 57 Regimentu Piechoty poległych w marcu i kwietniu 1915 roku; 241 niemieckich z 267, 268, 270 Rezerwowych Regimentów Piechoty, 85 Rezerwowej Kompanii Pionierów i 237 Samlandzkiej Kompanii Pionierów. Prawie wszyscy żołnierze niemieccy zginęli jednego dnia - 2 maja 1915 roku. Pochowano tu też 65 żołnierzy armii rosyjskiej.

*****

W niewielkiej odległości - 50 m, za cmentarzem wojennym, znajduje się również masowy grób, w którym spoczywają szczątki 700 Żydów z Gorlic i Bobowej, zamordowanych 14 sierpnia 1942 r.
Po wyzwoleniu zbiorową mogiłę otoczoną murem i wystawiono pomnik, na którym umieszczono napis: „W tym grobie masowym spoczywają szczątki około 700 Żydów z Gorlic i Bobowej, ofiar rzezi hitlerowskiej, zamordowanych bestialsko w dniu 14 sierpnia 1942 roku. Wystawienie tego grobu i opieka nad tym świętym miejscem jest główną zasługą ob. ob. Nuchyma Ormianera i Jakuba Pellera, przewodniczącego Powiatowego Komitetu Żydowskiego”. Zobacz poniżej filmik.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 97 w Stróżówce</strong>

Wróć do spisu obiektów