Figura św. Józefa i Chrystusa Króla w Sękowej

Figura Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, znajduje się w ogrodach przykościelnych, z prawej strony kościoła p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP, obok miejscowej plebanii w Sękowej.

Figura wykona z piaskowca, wys. 180 cm (z cokołem 395 cm) a cokół z polnych kamieni. Projekt i realizacja – Krzysztof Wożniacki. Wystawiona z inicjatywy ks. proboszcza Janusza Kurasza, jako forma podziękowania Bogu i fundatorce kościoła Józefie Szymonowiczowej a przede wszystkim św. Józefowi, za rozwój budownictwa sakralnego na terenie parafii. Figurę odsłonięto a poświęcenia dokonał ks. proboszcz Janusz Kurasz w dniu 19 marca 2010 r.

Figura przedstawia stojącą postać św. Józefa, trzymającego z lewej strony kilkuletniego Jezusa, w prawej ręce trzyma laskę. Opiekun Chrystusa ukazany z brodą, w długiej, częściowo pofałdowanej szacie oraz w narzuconym na ramiona płaszczu. Syn Boży przedstawiony w pozycji stojącej, w długiej szacie.

Święty Józef z Nazaretu był opiekunem Jezusa Chrystusa i mężem Najświętszej Maryi Panny. W kościele katolickim uważany za głównego patrona, między innymi rzemieślników.

Kościół parafialny p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej z widoczną figurą św. Józefa, wieża kościelna w trakcie odnowy,
zdjęcia wykonano 12.09.2012 r.

W odległości około 20 m od figury św. Józefa, w pobliżu ogrodzenia ogrodów przykościelnych, znajduje się na kamiennym cokole figurka Chrystusa Króla, wykonana w drewnie. Figurka zwieńczona jest drewnianym daszkiem stojąca na czterech podporach. Wykonawcą jest miejscowy artysta. (2000 r.)