Cmentarz wojenny nr 74 w Szymbarku

Cmentarz wojenny nr 74 w Szymbarku jest cmentarzem z I wojny światowej. Projektował Hans Mayr.
Jest to kwatera wydzielona z cmentarza wiejskiego w centrum Szymbarku w przysiółku – Zalipie. Cmentarz ogrodzony jest parami rur rozciągniętymi pomiędzy betonowymi słupkami. Od zachodu i północy cmentarz jest ogrodzony pełnym murem, gdyż pierwotnie znajdował się on w narożniku. Obecnie także od góry otaczają go nowe pochówki. Obiekt jest w dobrym stanie, krzyże nagrobne i betonowe stele z żeliwnymi tablicami stoją na swoich miejscach. Zwraca uwagę wysoki krzyż pomnikowy wykonany z rur prawdopodobnie już w okresie niepodległości (w całym Okręgu III Hans Mayr użył typowych krzyży drewnianych, podobnie i na tym cmentarzu – patrz zdjęcie arch.) na co wskazywałoby przykrycie go oryginalną obróbką blacharską pochodzącą z krzyża drewnianego. Zwraca uwagę oryginalna żelazna, jednoskrzydłowa bramka wejściowa z wygiętych rur.

Groby ziemne w układzie rzędowym nieregularnym z krzyżami żeliwnymi na betonowych cokolikach.
W 12 mogiłach zbiorowych i w 36 pojedynczych, na terenie kwatery spoczywa 45 Austriaków, 28 Niemców i 5 Rosjan. Jeden tylko żołnierz austriacki nie jest znany z nazwiska.
Idąc alejką w kierunku krzyża, po prawej stronie znajduje się grób sześciu żołnierzy polskich z 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, którzy polegli w potyczce z Niemcami 7 września 1939 roku. (patrz zdjęcie)

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 74 w Szymbarku</strong>

Wróć do spisu obiektów