Cmentarz wojenny nr 25 w Trzcinicy

Cmentarz wojenny nr 25 w Trzcinicy jest cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Johanna Jägera, zlokalizowany na cmentarzu parafialnym (Okręg II Jasło, powiat jasielski, województwo podkarpackie).
Założony na planie prostokąta, powierzchnia zmniejszona w stosunku do pierwotnej. Wejście na podłużnej osi od strony południowej, na końcu osi pomnik centralny w formie wysokiej, kamiennej steli zakończonej dwuspadowo. W licu duży, żeliwny, ażurowy krzyż podtrzymywany przez konsolę z piaskowca. Niżej umieszczono współczesną tablicę z napisem: „ŻOŁNIERZOM POLEGŁYM W CZASIE DZIAŁAŃ I WOJNY ŚWIATOWEJ PARAFIA TRZCINICA”. Oryginalna marmurowa nie zachowała się. Ogrodzenie cmentarza pierwotnie w formie drewnianego płotu na podmurówce rozpiętego między betonowe słupki. Na przęsłach powtarzający się motyw krzyża. Podczas remontu wykonano nowy płot także drewniany, dziś już jednak zastąpiono go ogrodzeniem z metalowych prętów. To nie jedyne zmiany wystroju; położono płytę na grobie przed pomnikiem, dwa boczne zbiorowe groby ujęto w betonowe obramowania. Otynkowano także pomnik (za wyjątkiem wspomnianej konsoli) przez co utracił swój pierwotny charakter. Obecnie (kwiecień 2015 r.) obiekt w miarę dobrym stanie.

W trzech grobach zbiorowych pochowano łącznie 97 żołnierzy: 17 armii austro-węgierskiej (z 56 IR, 57 IR, 100 IR) 6 niemieckiej i 74 rosyjskiej (121 Penzeński Pułk Piechoty, 241 Siedlecki Pułk Piechoty, 243 Chełmski Pułk Piechoty) Cmentarz powstał nieopodal szpitala polowego, większości zmarli oni w lazarecie, który mieścił się w pobliskim browarze w zabudowaniach dworskich, po ciężkich walkach toczonych tutaj w dniach 3-4 maja 1915 r.
Po prawej stronie od wejścia, w rogu znajduje się grób z czasów II wojny światowej. Pochowano bohaterskiego obrońcę Jasła, żołnierza K.O.P. z batalionu "Żytyń" oddział "Skole" Stanisława Mazurczaka. Zginął prawdopodobnie 8 września 1939 r.

Na nowym granitowym nagrobku napis:

„KAZIMIERZ MAZURCZAK
ŻOŁNIERZ POLSKI K.O.P.
POLEGŁ W OBRONIE OJCZYZNY
W ROKU 1939
ODZNACZONY POŚMIERTNIE
MEDALEM ZA UDZIAŁ W WOJNIE OBRONNEJ
KRZYŻEM KAWALERSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI.”

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 25 w Trzcinicy</strong>

Wróć do spisu obiektów