Cmentarz wojenny nr 26 w Sławęcinie

Cmentarz wojenny nr 26 - Sławęcin to żołnierskie miejsce pochówku znajdujące się w Okręgu II Jasło, w powiecie jasielskim, województwo podkarpackie. Położony na zboczu wzgórza, wśród pól na południe od wsi w przysiółku Życkie. Cmentarz widoczny jest z drogi Jasło-Gorlice przy którym zachował się charakterystyczny betonowy drogowskaz. Powierzchnia 400 m kw, założony na planie prostokąta, ogrodzony słupami z łamanego kamienia połączonymi płotem z żelaznych prętów. W linii tylnego ogrodzenia, naprzeciw wejścia, pomnik centralny w formie kamiennej piramidy zwieńczony betonowym krzyżem. Projektował Johann Jäger. Cmentarz zbudowano w latach 1916 – 1917. Cztery rzędy mogił ułożone są równolegle względem pomnika centralnego. Na grobach znajdują się duże żeliwne ażurowe krzyże ,,austriackie” z girlandą liści laurowych i krzyże dwuramienne oraz proste płaskie krzyże żeliwne. Wyróżnia się krzyż na grobie żołnierza rosyjskiego, prawie wrośnięty w pomnikowy dąb.

W 5 grobach zbiorowych i 41 indywidualnych pochowano łącznie 346 żołnierzy w tym 61 armii austro-węgierskiej, 1 niemieckiej, 284 rosyjskiej. 34 znanych jest z nazwiska, w większości polegli w dniu 20-21 grudnia 1914 oraz 5 maja 1915 r.. w czasie walk o przełamanie rosyjskich pozycji obronnych.
Wśród grobów wyróżnia się jeden – Aleksandra Fuka poległego w 1918 roku, zapewne mieszkańca okolic Sławęcina. Jego grób wyróżnia się od pozostałych czarną tabliczką inskrypcyjną. Cmentarz jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Był remontowany w 2004 roku. Z cmentarza widoczna jest dolina rzeki Ropy oraz panorama pasma Magury Wątkowskiej.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 26 w Sławęcinie</strong>

Wróć do spisu obiektów