Cmentarz wojenny nr 293 w Zakliczynie

Cmentarz wojenny nr 293 w Zakliczynie jest cmentarzem z I wojny światowej, miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy wyznania mojżeszowego i jest jedynym w okolicy cmentarzem, na którym pochowano wyłącznie żołnierzy tego wyznania. Nekropolia należąca do VIII brzeskiego okręgu cmentarnego została zaprojektowana przez Roberta Motkę.

Zbudowany na planie prostokąta niewielki cmentarz o powierzchni 133 m kw. znajduje się tuż przy zakręcie drogi z Zakliczyna do Gromnika. Ogrodzenie tworzą niskie betonowe słupki, pomiędzy którymi rozpięto ozdobny łańcuch. Wejście znajdujące się od strony północnej, zamykane jest dwuskrzydłową furtką z metalowych prętów z motywami gwiazdy Dawida. Na mogiłach ustawiono macewy z Gwiazdami Dawida – rozmieszczone symetrycznie po trzy. Głównym elementem dekoracyjnym cmentarza jest wkomponowana w ogrodzenie betonowa ściana pomnikowa nakryta zaokrąglonym daszkiem, po bokach której przybudowano dwa słupki. Jest na niej tablica inskrypcyjna z datą 1914-1915 i napis w języku niemieckim:

UNS TOTEN IST NUR DEREN SCHRITT WILKOMMEN, DIE WÜRDIG SIND DER FRÜCHTE UNSERER SIEGE

Napis ten w tłumaczeniu na język polski oznacza:

"My, zmarli, witamy tylko tych, których godność jest owocem naszych zwycięstw".

W obrębie cmentarza znajduje się 12 betonowych stel w formie prostokątów zamkniętych łukiem półkolistym. W ich przednich ścianach wyryto płyciny z gwiazdą Dawida oraz płyciny przeznaczone na tablice inskrypcyjne.
Na cmentarzu spoczywa 12 żołnierzy, poległych pomiędzy 13 stycznia a 8 czerwca 1915 roku.

Żołnierze Armii Austro-Węgier:

Isaak Hirsch
Phobus Leibowicz
Andor Berger
Johann Moisi
Csinger Fleischer
Recsó Heimlich
Oswald Schwamm (Awon)
Isidor Reisinger
Leon Rosenblatt
Josef Schwarz
Isidor Scherr

Żołnierz Armii Rosyjskiej:

Jakob Dawid

Cmentarz jest dobrze zachowany. Przed furtką cmentarza jest tablica informacyjna.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 293 w Zakliczynie

Wróć do spisu obiektów