Cmentarz wojenny nr 206 w Pogórskiej Woli

Cmentarz wojenny nr 206 w Pogórskiej Woli jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu VI Tarnów.
Stanowi kwaterę na cmentarzu parafialnym w Pogórskiej Woli. W trzech grobach zbiorowych i czterech pojedynczych pochowano tu 29 żołnierzy austro-węgierskich z 1 i 4 pułku strzelców tyrolskich oraz 16 żołnierzy rosyjskich, poległych na początku maja 1915 r. Projektant jest nie ustalony.

Kwatera założona jest na planie prostokąta o ściętych tylnych narożach i ogrodzona betonowymi słupami na podmurówce, połączonymi żelaznymi rurami. Wejście, znajdujące się od strony południowo-zachodniej, zamykane jest metalowymi, czterodzielnymi wrotami. Główny element cmentarza stanowi betonowy krzyż z figurą Chrystusa na skrzyżowaniu ramion, umieszczony na zwężającym się ku górze postumencie. Na podstawie krzyża umieszczona jest metalowa tabliczka z napisem „Ś.+P./ Franciszek Kapustka/ ur. 22.XI.1898 r. zm. 9.IV.1917 r./ Oddał życie walcząc o wolność/ Ojczyzny/ Prosi o westchnienie do Boga”. Krzyż znajduje się wewnątrz betonowego obramowania.

Między pomnikiem głównym a wejściem znajduje się rzeźba przedstawiająca scenę Piety na cokole z tablicą z napisem: „RODAKOM UMĘCZONYM/ ZA OJCZYZNĘ 1939 – 1945/ STANISŁAW TRYBA NR.W. 145464/ BYŁ DOBRYM DUCHEM DLA WSZYSTKICH/ † 4.VII.1945 W DACHAU/ PIOTR TARCZOŃ – ANDRZEJ KAPUSTKA/ IGNACY KARA – JAN KARA/ ANTONI NIEMIEC – STANISŁAW ZAUCHA/ IGNACY TOMASZKIEWICZ/ STANISŁAW WANTUCH/ ZOFIA KAPUSTKA – WŁADYSŁAW BEDNARZ/ JÓZEF KAPUSTKA – WŁADYSŁAW ZAJĄC/ ANIELA ZAJĄC – MARIA SZPONDER/ RODZINY I PARAFIA”.

Na tablicy znajdują się trzy medaliony ze zdjęciami.

Symetrycznie po obu stronach pomnika głównego rozmieszczone są mogiły ziemne w prostokątnych, betonowych obramowaniach, w których znajdują się po dwa nagrobki: jeden – w formie betonowej steli zwieńczonej żeliwnym krzyżem z rozszerzonymi krawędziami ramion i datą „1915”, drugi – w formie steli z piaskowca z wyrytymi nazwiskami poległych żołnierzy z pułku strzelców tyrolskich. Na licu frontonu umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca szarotkę. Na betonowych stelach z żeliwnym krzyżem umieszczone są emaliowane tabliczki z informacjami o pochowanych.

Jest to ostatni cmentarz w okręgu VI Tarnów. ( od 145 do 206)

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 206  w Pogórskiej Woli

Wróć do spisu obiektów