Cmentarz wojenny nr 381 - Wieliczka

Cmentarz wojenny nr 381 - Wieliczka – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu XI Twierdza Kraków. Cmentarz projektował Hans Mayr.

Jest to kwatera na terenie cmentarza komunalnego w Wieliczce przy ul. Piłsudskiego, w środkowej jego części. Cmentarz wojenny jest bardzo okazały, zbudowany został na planie prostokąta. Elementem centralnym cmentarza jest pomnik w formie antycznego ołtarza z dużym łacińskim napisem: Pro Patria Mortuis 1914 – 1918, co w tłumaczeniu znaczy Poległym za Ojczyznę, a pod nim znajduje się duża rzeźba wieńca laurowego. Monument ten stanowi część muru otaczającego prostokątne założenie cmentarne. W pobliżu naroży muru znajdują się betonowe ławy. Wejście znajduje się od strony zachodniej.

Pola grobowe położone są wzdłuż muru na prawo i lewo od wejścia oraz wzdłuż muru z pomnikiem. Pochowano na nim w 93 grobach: 83 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 7 żołnierzy armii niemieckiej oraz 8 żołnierzy armii rosyjskiej. Nie zidentyfikowano 41 żołnierzy. Zostali na nim pochowani żołnierze, z których najwięcej poległo w dniach 5 i 6 grudnia 1914 r. podczas walk o pobliską Górę Kaim.

Pola grobowe zajmowały także centralą część cmentarza, obecnie w tym pasie znajdują się groby 136 żołnierzy Armii Czerwonej, żołnierza Wojska Polskiego Ignacego Blesiaka i oficera Armii Krajowej por.Władysława Korduli.
Pośrodku cmentarza postawiono, w 1945 roku, niewielki obelisk z napisem:

WIECZNA PAMIĘĆ BOHATEROM
POLEGŁYM W WALKACH
O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
ROSYJSKIEGO I POLSKIEGO NARODU
OD NIEMIECKICH OKUPANTÓW
WIELICZKA 22.I.1944 ROKU

Stan cmentarza bardzo dobry, wszystkie elementy odnowione, cmentarz prezentuje się naprawdę bardzo okazale - warto go zobaczyć.