Cmentarz wojenny nr 276 w Brzesku

Cmentarz wojenny nr 276 w Brzesku jest austriackim cmentarzem z okresu I wojny światowej. Przylega od południa do cmentarza wyznania mojżeszowego. Położony jest przy ulicy Czarnowiejskiej i jest otoczony murem z kamienia. Został założony w 1916 roku według projektu austriackiego architekta, porucznika Roberta Motka. Budowany był przez jeńców wojennych, pod kierunkiem kapitana inżyniera Karla Schöllicha. Był on cmentarzem zbiorczym dla szpitali i lazaretów, które funkcjonowały w okolicy od listopada roku 1914 do maja roku 1915, a także miejscem pochówku zmarłych żołnierzy w latach późniejszych.

Najważniejsze elementy to: ściana szczytowa z tablicą inskrypcyjną, brama z płaskorzeźbami orłów po bokach. Na środku nekropolii wznosi się pomnik w kształcie pergoli zwieńczony krzyżem, symbolem cierpienia i śmierci – wiecznego losu człowieka.

W 26 grobach zbiorowych i 394 pojedynczych pochowano na nim 502 poległych, w tym 440 żołnierzy Austro-Węgier, 59 Rosjan i 3 Niemców. Pod murem po lewej i prawej stronie znajdują się mogiły oficerów.