Cmentarz wojenny nr 245 Radgoszcz - Zadębie

Cmentarz wojenny nr 245 – Radgoszcz-Zadębie jest cmentarzem z I wojny światowej, znajdujący się w miejscowości Radgoszcz w przysiółku Zadębie w gminie Radgoszcz, powiecie dąbrowskim, województwie małopolskim. Cmentarz projektował Johann Watzal, znajduje się w pobliżu pojedynczego gospodarstwa na prawym brzegu potoku Dęba, na równinnym terenie wśród pól. Obok niego jest rów odprowadzający wody do potoku Dęba. Dojazd możliwy drogą asfaltową po lewej stronie potoku Dęba, a następnie mostkiem przez potok. Mostek znajduje się w odległości około 1 km od skrzyżowania bocznej drogi wzdłuż potoku Dęba z główną drogą Radgoszcz- Radomyśl. Dojście do cmentarza tylko pieszo.

Jest to niewielki cmentarz o kształcie prostokąta. Jedynym jego elementem ozdobnym jest centralny pomnik w postaci betonowego sarkofagu. Na jednym z jego boków wykuto datę maj 1915, na trzech pozostałych nazwiska wszystkich pochowanych tutaj żołnierzy w porządku alfabetycznym. Pomnik zwieńczony jest metalowym krzyżem łacińskim. Cmentarz otoczony jest betonową podmurówką, na której kiedyś znajdowało się ogrodzenie.

W dwóch mogiłach zbiorowych obwiedzionych wspólnym krawężnikiem betonowym, pochowano 136 żołnierzy austriackich. Wszyscy walczyli w 99. pułku piechoty, którego okręg uzupełnień znajdował się w okolicy miasta Znojmo (obecnie w Czechach). Z dokumentacji wynika, że 60% tego pułku stanowili austriaccy i Niemcy a 37% Czesi, jednak nazwiska wykute na bokach pomnika w większości są czeskie. Wszyscy polegli w maju 2015 r. podczas ofensywy połączonych wojsk austro-węgierskich i niemieckich, znanej jako bitwa pod Gorlicami. Nastąpiło wówczas przełamanie obrony rosyjskiej, w wyniku czego armia rosyjska zmuszona była cofnąć się daleko na wschód.

Cmentarz był remontowany; jego otoczenie jest zaniedbane (2017 r), pomnik odnowiony. Brak ogrodzenia i tablicy informacyjnej, a betonowa podmurówka otaczająca cmentarz jest popękana.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 245 Radgoszcz - Zadębie

Wróć do spisu obiektów