Cmentarz wojenny nr 145 w Gromniku

Cmentarz wojenny nr 145 w Gromniku o powierzchni 433 m2 jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, znajdujący się we wsi Gromnik w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Gromnik. Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W VI okręgu tarnowskim cmentarzy tych jest 62

Projektantem był Heinrich Scholz. Położony jest na wysokim wzniesieniu na jego zboczu i szczycie, dojście od głównej drogi alejką w centrum wsi. Cmentarz stanowi osobną kwaterę w ramach cmentarza parafialnego. Znajduje się w jego środkowej części, przy kaplicy cmentarnej. Ogrodzenie stanowi płot wykonany ze stalowych płaskowników umieszczonych na betonowych słupkach. Wejście przez metalową, dwuskrzydłową furtkę. Głównym elementem ozdobnym jest obelisk z umieszczoną z przodu płaskorzeźbą przedstawiającą hełm hoplity. W tylnej części obelisku umieszczono napis: "MCMXIV – MCMXV". Kwatera cmentarna ma kształt litery T. Mogiły ustawione są w kilku rzędach i posiadają betonowe stele z imiennymi tabliczkami poległych. Stele zwieńczone są żeliwnymi krzyżami.

W 15 grobach zbiorowych i 38 pojedynczych pochowano:
• 131 żołnierzy austro-węgierskich
• 14 żołnierzy rosyjskich.
Z tabliczek umieszczonych na stelach wynika, że pochowani tutaj żołnierze armii austro-węgierskiej pochodzili z bardzo wielu oddziałów frontowych, a zginęli w roku 1914 i 1915. Gromnik stanowił ważny węzeł w austriackich planach obronnych, walki odbywały się tutaj zarówno jesienią w 1914 r., jak i w maju 1915 r. Ponadto na cmentarzu tym pochowano nie tylko żołnierzy poległych w Gromniku, ale także tych, którzy byli ranni na innych polach bitew i zmarli podczas transportu (przez Gromnik przechodzi linia kolejowa). Z 14 pochowanych tutaj żołnierzy armii rosyjskiej zidentyfikowano tylko dwóch. Walczyli w 278. hatczyńskim oraz 280. syrskim pułkach piechoty.
Cmentarz był odnowiony w 2003 r. i jest dobrze zachowany. Należy wspomnieć że obok cmentarza na wprost bramki wejściowej i cmentarnego obeliska, znajduje się masywny betonowy pomnik poświęcony żołnierzom Armii Radzieckiej. Na nim zamieszczona jest tabliczka z napisem ,,Żołnierzom Armii Radzieckiej poległym na ziemi polskiej".

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 145 w Gromniku

Wróć do spisu obiektów