Wigilia dla mieszkańców Gminy Sękowa
Uroczystość rozpoczęła dyrektor GOK Iwona Tumidajewicz oraz animator kultury Karolina Florek-Bażyk przybliżając historię, tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem w Polsce i na świecie. Głos zabrała Pani Wójt oraz ksiądz Proboszcz witając wszystkich zebranych. Następnie rozpoczęliśmy wspólne kolędowanie wraz z grupą śpiewaczą "Razem" pod batutą pana Mirosława Bogonia. Kolędowanie zakończyliśmy dzieleniem się opłatkiem. Odbyła się także licytacja świątecznego replicas de relojes krasnala stworzonego przez panią Alicję Połeć, na rzecz rehabilitacji dziewczynki Laury z gminy Biecz.
Uroczystość zakończył krótki koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczestników warsztatów wokalno-instrumentalnych przygotowanych przez pana Kazimierza Halucha.
|
Podsumowanie projektu „Nieznani Bohaterowie Niebios”8 grudnia 2021 roku zorganizowano spotkanie historyczne w ramach projektu pt. „Nieznani Bohaterowie Niebios”. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Manko- organizator Programu Gmina Przyjazna Seniorom- Ogólnopolska Karta Seniora oraz wydawca magazynu Ogólnopolski Głos Seniora, jednym z partnerów jest Gmina Sękowa. Idea projektu polega na upamiętnieniu miejsc upadku i historii związanych z upadkiem samolotów i wypadków lotników alianckich walczących o niepodległość Polski. Na terenie Gminy Sękowa w przysiółku miejscowości Krzywa- Banica rozbił się bombowiec HP Halifax FS- P.
Celem projektu jest aktywizacja i edukacja osób starszych poprzez promowanie wiedzy historycznej i patriotycznej. Temat projektu dotyczy zaangażowania bombowców alianckich w walkę o niepodległość naszego kraju. Produkcja obejmie cykl filmów o katastrofach 12 bombowców w czasie II wojny światowej w Małopolsce i na Śląsku. Filmy będą opisywać historię strąceń samolotów alianckich i przedstawienia dzisiejszego upamiętnienia tych miejsc. W każdym z filmów wzięli udział: historycy oraz lokalni seniorzy pasjonaci zajmujący się historią swoich małych ojczyzn.
W dniu 29 lipca br. zrealizowaliśmy trzy miejsca upadku alianckich samolotów, byliśmy pod pomnikiem lotników w Krzywej – Banicy, Lipnicy Wielkiej i w Olszynach Aleksander Gucwa przedstawiał historię zestrzelenia dwóch Halifaxów i Liberatora. Następnie odbyło się spotkanie w świetlicy wiejskiej w Ropicy Górnej organizowane przez sołtys wsi panią Katarzynę Tokarz. Grupa seniorów otrzymała certyfikat partnera projektu „Nieznani Bohaterowie Niebios”. Na spotkaniu próbowano lokalnych przysmaków oraz zorganizowano warsztaty śpiewacze.
|
Zapomniany artysta Antoni Hybel
Wystawa z pewnością pobudziła do refleksji, analizy i wielu komentarzy. W trakcie wystawy odbyła się projekcja trzech filmów oraz panel dyskusyjny, na którym poruszone zostały tematy związane z historią życia Artysty i jego twórczością. Wystawa obejmuje:
Eksponaty ze zbiorów prywatnych Pani Barbary Klehr-Haberka Wystawa będzie otwarta do 15 grudnia 2021 - Kasztel w Szymbarku
|
Barbórkowy Mityng w skoku wzwyż „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza”
Zawody odbyły się w 4 kategoriach wiekowych – dzieci młodszych, dzieci starszych, młodzików oraz juniorów dla dziewcząt i chłopców. W dzisiejszej rywalizacji wzięło udział ponad 100 zawodników i zawodniczek z 9 szkół naszego powiatu – szkoły podstawowe z Sękowej, Siar, Pagorzyny, Krygu, Szymbarku, Kobylanki, MZS nr 6 Gorlice oraz ze szkół średnich I Liceum Ogólnokształcące i ZSZ Gorlice. Po zaciętej rywalizacji stojącej na wysokim poziomie wyniki poszczególnych kategorii wyglądają następująco: Dzieci młodsze dziewcząt 1. Ciszczonik Julia Sękowa – 120 cm 2. Babiś Gabriela Lipinki – 120 cm 3. Ludwin Wikoria Kryg – 115 cm Dzieci młodsze chłopców 1. Barczyk Karol Siary – 135 cm 2. Wenc Kamil Lipinki – 125 cm 3. Radzik Jan Kobylanka – 120 cm Dzieci starsze dziewcząt 1. Galas Martyna Sękowa – 135 cm 2. Galas Wiktoria Sękowa – 135 cm 3. Chyczewska Ismena Kobylanka – 135 cm Dzieci starsze chłopców 1. Wójcik Daniel Lipinki – 150 cm 2. Świerzowski Kacper Lipinki – 150 cm 3. Kmiecik Miłosz Pagorzyna – 145 cm Młodziczki 1. Pałys Zuzanna Sękowa – 137 cm 2. Luksa Laura Kobylanka – 130 cm 3. Cucura Daria Sękowa – 125 cm Młodzicy 1. Ołpiński Patryk Sękowa – 155 cm 2. Gotfryd Kacper Pagorzyna– 155 cm 3. Rusyn Oliwier Kryg – 150 cm replicas panerai Klub UKS ,,MARATON" Sękowa podczas I Barbórkowego Mityngu w skoku wzwyż „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza” zdobył 6 medali, w tym 4 złote, jeden srebrny i brązowy! BRAWO!!
|
Józef Gucwa z Bobowej finalistą konkursu Nagroda POLIN 2021!![]()
30 listopada br. po raz siódmy została wręczona Nagroda POLIN przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Spośród 102 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 6 finalistów w tym Józef Gucwa z Bobowej. Laureatem konkursu Nagroda POLIN 2021 został Dariusz Popiela, działacz Sądeckiego Sztetla, autor projektu "Ludzie, nie liczby", w ramach którego na cmentarzach upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu. Zwycięzca konkursu otrzymał 20 000 złotych. Podczas finału konkursu, który odbył się w Muzeum POLIN oraz w mediach społecznościowych instytucji, przyznano również wyróżnienia. Otrzymały je Urszula Antosz-Rekucka z Mszany Dolnej, Urszula Rybicka z Wrocławia oraz Inga Marczyńska, działająca w Małopolsce i na Podkarpaciu. Każda z wyróżnionych otrzymała nagrodę finansową w wysokości 10 000 złotych. W gronie tegorocznych finalistów konkursu znaleźli się również: Marek Chmielewski z Orli i Józef Gucwa z Bobowej. Finaliści otrzymali nagrody finansowe w wysokości 5 000 złotych. W imieniu Pana Józefa Gucwy nagrodę odebrał jego syn Tomasz Gucwa, na zdjęciu stoi czwarty od lewej strony. Józef Gucwa, mieszkaniec Bobowej, jest wieloletnim pasjonatem lokalnej historii. W 2018 roku z własnych środków dokonał zakupu pożydowskiego budynku z myślą stworzenia tam muzeum o tematyce żydowskiej. Izba "Okruchy pamięci Dom Landaua" została otwarta w Bobowej przy ul. replica golden goose Rynek 7 w 2020 roku. To tutaj miłośnik historii starannie wyszukiwał, remontował, gromadził i ostatecznie udostępnił publiczności wszystkie tokyo ghoul kostüme odnalezione przedmioty, wiernie oddając przedwojenny charakter gospody prowadzonej przed laty przez rodzinę Leona Landaua. Józef Gucwa stale poszerza swoją kolekcję judaików i obiektów, jakie pozostawili po sobie bobowscy Żydzi, które były związane z ich kulturą i codziennym życiem.
Otwarcie izby pamięci "Dom Landaua" poprzedziło kilka wystaw. Pierwsza prezentacja kolekcji Józefa Gucwy odbyła się w 2013 roku, kiedy w Bobowej zainscenizowano ślub córki cadyka Nechemy Golda Halberstam z Mojżeszem Stemplem. Kolejne wystawy odbyły się w 2014 i 2015 roku.
![]() ![]() Foto: Maciek Jaźwiecki
ŹRÓDŁO: www.polin.pl
![]() |