Newsy:

znalezionych: 1423 na 285 stronach
« poprzednia -   23  24  25  26  27  28  29  30  31   - następna »

Generał Bolesław Wieniawa Długoszowski Honorowym Obywatelem Bobowej

18 września 2022 r. o godz. 14.00 w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych w Bobowej, rozpoczęła się koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza parafii Bobowa, dr Mariana Chełmeckiego w intencji generała Bolesława Wieniawy Długoszowskiego oraz poległych za Ojczyznę, rozpoczynając w ten sposób obchody 80. rocznicy tragicznej śmierci generała Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Po Mszy św. na placu przed Dworem Długoszowskich - rodzinną posiadłością generała, w której spędził najmłodsze lata swojego życia i dokąd z umiłowaniem wracał ze swoją rodziną - odbyły się uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej. Po przywitaniu zaproszonych gości przez Burmistrza Bobowej Wacława Ligęzę, odegranie hymnu RP i replica scarpe golden goose wciągnięcie flagi na maszt, odczytano Akt nadania generałowi Honorowego Obywatelstwa Gminy Bobowa. Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową na fasadzie budynku Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej ( budynek dawnego dworu Rodziny Długoszowskich) po czym złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Nastąpiły okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości.

Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza cieszy się, że jego miasto ma rodaka, który tak zasłużył się w walce o niepodległość, powiedział: Chcemy uczcić jego pamięć, oddać mu część hołd, cześć należną za to, co zrobił dla Polski. To był wybitny żołnierz, wszechstronnie uzdolniony człowiek, był niezwykłym patriotą, w sercu zawsze nosił Polskę. Dla niego to było najważniejsze. My mamy poczucie dumy, że taki człowiek stąd się wywodził.
Radni Bobowej przyznali generałowi pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Bobowej.
– Jest to na pewno niewątpliwy zaszczyt dla Wieniawy, który swoimi zasługami doprowadził do tego, że jego rodzinna miejscowość postanowiła go w ten sposób uczcić. Zginął na emigracji, powrócił po transformacji ustrojowej do kraju, natomiast tutaj powraca jako Honorowy Obywatel Miasta Bobowa. Myślę, że dzięki temu mieszkańcy miasta, a szczególnie kolejne pokolenia, będą mogły o nim lepiej pamiętać.

Na zakończenie obchodów odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru ze SP w Bobowej oraz orkiestry dętej z Siedlisk, po czym zaproszeni goście spotkali się na wspólnym okolicznościowym poczęstunku.
Parlamentarzyści obecni na uroczystościach zapowiedzieli złożenie wniosku o podniesienie rangi Bolesława Wieniawy Długoszowskiego do godności generała broni.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Koncert „Mozart kontra Sinatra – Aktywizacja integracyjna przez Sztukę”

17 września 2022 r. o godz. 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej odbył się Koncert „Mozart kontra Sinatra – Aktywizacja integracja poprzez Sztukę” w którym to uczestniczył Mirosław Witkowski oraz grupa seniorów z gminy Sękowa, uczestnicząca warsztatach twórczych. Ten wspaniały koncert w sobotnie popołudnie na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Gratuluję wykonawcom i osobom, którzy przygotowali koncert. Wkrótce cały zespół będzie koncertował w Warszawie. ŻYCZYMY SUKCESÓW!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

W 78. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników brytyjskich.

W miejscowości Niecew w pobliżu Lipnicy Wielkiej i Wojnarowej w gminie Korzenna, pow. Nowy Sącz, Młp, 5 sierpnia 1944 r. zestrzelony został brytyjski samolot Halifax FS-S (JP-162) ze 148 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia, który bazował na lotnisku w Brindisi - Włochy. Powracający wówczas po dokonaniu zrzutu w okolicy Miechowa dla żołnierzy AK samolot Halifax został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Pilot James Girvan McCall i dwóch strz. pokł. załogi: sgt Clifford Aspinall i sgt John Frederick Cairney Rea zginęło, czterech pozostałych - F/O Phillip James Anderson (RCAF), Sgt Robert Orlando Peterson (RCAF), Sgt Alan Jolly i Sgt Walter Charles Underwood – zdołało wyskoczyć z samolotu na spadochronach i dzięki pomocy mieszkańców oraz partyzantów zdołało się uratować. W 1945 r. wrócili do Wielkiej Brytanii.

15 września br. o godz. 14.00 w Lipnicy Wielkiej obok pomnika lotników rozpoczęły się uroczystości związane z 78. rocznicą tragicznego lotu brytyjskiego samolotu Halifax, który został zestrzelony w miejscowości Niecew. W uroczystościach uczestniczyli: Rosemary Edmeads , córka poległego pod Wojnarową lotnika brytyjskiego oraz płk Tom Blythe , attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce.

Tegoroczne obchody wydarzenia, które oficjalnie celebrowane jest na terenie gminy od 2018 roku, miały golden goose imitacion wyjątkowy charakter. Obok Rosemary Edmeads i jej męza Roberta, uczestniczył w nich także Tom Blythe, attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce oraz Mateusz Małodziński, wicewojewoda małopolski, Radna Sejmiku Młp. Jadwiga Wójtowicz, starosta powiatu limanowskiego Mieczysław Uryga , wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, wójtowie gmin: Słopnice, Nawojowa i Grybów, radni Rady Powiatu Nowosądeckiego Franciszek Kantor i Piotr Ogorzałek , a także przewodniczący Rady Gminy Korzenna Szymon Semla oraz radni Rady Gminy Korzenna. Nie zabrakło także przedstawicieli szkół i instytucji gminnych oraz mieszkańców.

Odegrano hymn Polski i Wielkiej Brytanii ,odbyły się przemówienia okolicznościowe, odczytany został Apel Pamięci i złożono kwiaty pod pomnikiem. Następnie w nowo odrestaurowanym dworze tuż koło pomnika odbyło się sympozjum naukowe. Płk Tom Blythe opowiedział o Polsko - Brytyjskiej współpracy podczas II wojny światowej w oparciu o slajdy. Po tej części wręczono pamiątkowe medale, po czym nastąpił poczęstunek.
Organizatorzy przygotowali także wystawę poświęconą załodze samolotu Halifax JP 162 oraz cichociemnym.
W tej pięknej patriotycznej uroczystości wzięli udział i wystawili poczet sztandarowy członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z Krakowa na czele z Prezesem płk pil. Stanisławem Wojdyłą , zaś z koła gorlickiego uczestniczył Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran, którzy udokumentowali całą uroczystość.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Marii Kotarby i Leny Mańkowskiej w Owczarach.

W dniu 8 września 2022 r., w Owczarach, gmina Sękowa, pow. Gorlice, nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie dzwonnicy przy cerkwi/ kościele pw. Opieki Matki Bożej w Owczarach. Michał Diduch - Sekretarz UG w Sękowej, przywitał wszystkich zaproszonych gości, po czym aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej Marii Kotarby w 115 rocznicę jej urodzin dokonali: Małgorzata Małuch – wójt gminy Sękowa, Jan Kotarba – wójt gminy Rytro, Jan Kotarba – bratanek Mari Kotarba i Aleksander Gucwa – organizator uroczystości.
Tablica została poświęcona przez ks. proboszcza parafii Sękowa Jacka Piroga, następnie odbyły się okolicznościowe przemówienia, głos zabrała wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Aleksander Gucwa, Jadwiga Wójtowicz – Radna Sejmiku Małopolskiego, Stanisław Kaszyk - Wicestarosta Gorlicki, Wacław Ligęza – Burmistrz Bobowej i Jan Kotarba – wójt gminy Rytro.

Odczytany został okolicznościowy list od Pani Poseł Urszuli Nowogórskiej i dr Macieja Korkucia - Naczelnik Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa przy IPN w Krakowie. W uroczystości uczestniczyła liczna Rodzina Marii Kotarby, mieszkańcy Gorlic, Owczar, Siar i Sękowej, młodzież szkolna z Sękowej i Siar wraz z wychowawczyniami i dyrektorami szkół. Poczty sztandarowe wystawiła OSP Sękowa i SP Siary.

Po części oficjalnej odprawiona została msza św. za dusze śp. Marii Kotarby, Leny Mańkowskiej i wszystkich więźniów, którzy zginęli w hitlerowskich obozach zagłady podczas II wojny światowej. Po mszy św. na grobie Marii Kotarby w Owczarach, wójt gminy Sękowa, Sekretarz UG w Sękowej i Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń złożyli wiązankę kwiatów i zapalono znicz, w imieniu Burmistrza Bobowej wiązankę kwiatów złożył Aleksander Gucwa, kwiaty złożył także wójt Rytra.

Po tej części uroczystości, odbył się poczęstunek w budynku OSP w Owczarach a przy kawie i ciastku nastąpiła projekcja filmu dokumentalnego w realizacji Pana Aleksandra Gucwy pt. ,,Mateczka z Auschwitz 1907 – 1956” – ,,Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata” Na zakończenie Pani Ewa Rączkowska sąsiadka ,,Mateczki” opowiedziała historię powojenną naszej bohaterki! Pani wójt podziękowała wszystkim za uczestnictwo i przekazała bardzo miłe i ciepłe słowa pod moim adresem, za zorganizowanie uroczystości i realizację filmu dokumentalnego. Wszyscy obecni otrzymali płytki z nagranym filmem.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

NARODOWE CZYTANIE 2022

Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. To już 11. edycja Narodowego Czytania w ramach którego Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. W naszej gminie Sękowa, Akcja Narodowego Czytania odbyła się po raz czwarty. Organizatorem był GOK i Gminna Biblioteka Publiczna w Sękowej, prowadziła dyr. GOK Pani Iwona Tumidajewicz
Tegoroczną lekturą były Ballady i Romanse Adama Mickiewicza. Nasi ,,artyści” wystąpili w pięknej scenerii Karpackiej Majsterni Ziół, obok kościółka św. Filipa i Jakuba w Sękowej, 6 września 2022 r. o godz. 17.00

W czytaniu wzięli udział: Jadwiga Wójtowicz – Radna Sejmiku Młp. Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, Michał Diduch – sekretarz UG w Sękowej, ks. Dominik Świeboda - wikary parafii Sękowa Renata Karwat – Dyr. SP w Siarach, Małgorzata Mentel – Gminna Biblioteka w Sękowej,Agnieszka Tenerowicz - nauczycielka j. polskiego w Sekowej,Grzegorz Nosal – dyr. Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sękowej , Krystyna Prokop – emerytowana naucz. SP w Siarach, Beata Śliwa – Radna Gminy Sękowa, Joanna Moroń – nauczycielka, Katarzyna Tokarz – sołtys Ropicy Górnej, Maria Szurek – nauczycielka, Zofia Rowińska – emerytowana Sekretarz UG w Sękowej i Piotr Jasion – współwłaściciel Karpackiej Majsterni Ziół. Przekaz tekstu został wzbogacony przez dobiegającą w tle muzykę filmową wykonaniu Mirosława Bogonia, śpiew wykonała Julia Doszna.

Na zakończenie pani Wójt wszystkim podziękowała, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku a Karpacka Majsternia Ziół dla wszystkich obecnych serwowała przeróżne herbatki ziołowe i smaczne pieczywo oraz ciasto!
Celem tej corocznej ogólnopolskiej akcji jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Osobiście dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w czytaniu podczas tej pięknej akcji a także tym, którzy przyszli posłuchać lektury tegorocznego Narodowego Czytania. Ktoś powiedział, że akcja ma na celu zachęcić młodych do czytania, ale w jaki sposób, kiedy podczas czytania były większości osoby 50+. Czytać będą ci, którzy czytają. Wolałabym żeby zachęcać tych, którzy tego nie robią!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ