Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   9  10  11  12  13  14  15  16  17   - następna »

XVII Spotkanie Noworoczne w gminie Sękowa

W poniedziałek 30 stycznia 2023 r. o godz. 16.00 w Gospodzie Magurskiej w Małastowie, odbyło się tradycyjne XVII Spotkanie Noworoczne, organizowane przez Wójta Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch oraz Przewodniczącą Rady Gminy Sękowa Bogusława Moronia , podsumowujące miniony rok oraz przedstawiające plany i założenia na rok 2023 w Gminie Sękowa. Dyr. GOK w Sękowej Iwona Tumidajewicz w towarzystwie Marka Czarnoty, wystąpili w roli konferansjerów, którzy przywitali zaproszonych gości i przedstawili program spotkania.

Na Spotkanie Noworoczne przybyło ponad 100 gości, w tym dwie posłanki Barbara Bartuś i Urszula Nowogórska, Vicewojewoda Mał. Ryszard Pagacz i Starosta Gorlicki Maria Gubała. Do Małastowa przyjechał także Robert Kieć , dyrektor Magurskiego Parku Narodowego i Piotr Ostrowski, zastępca komendanta powiatowego KP PSP w Gorlicach. Uczestniczyli również księża, nauczyciele, przedstawiciele instytucji samorządowych, radni, reprezentanci Stowarzyszeń, Dyrektorzy Jednostek Gminnych, Sołtysi Gminy Sękowa, prezesi i przedstawiciele spółek, przedsiębiorcy oraz liczna rzesza mieszkańców gminy.

Głos zabrała Pani wójt, która podziękowała posłankom, Panu wojewodzie i Pani Staroście za owocną współpracę na rzecz rozwoju naszej gminy. Następnie wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch przedstawiła podsumowanie roku 2022 w zakresie wykonania budżetu, realizowanych inwestycji, oświaty, pomocy społecznej, wydarzeń kulturalnych i sportowych, realizacji Funduszu Sołeckiego. Po prezentacji głos zabrali goście, którzy podkreślali z uznaniem dla zrealizowanych inwestycji, życzyli samorządowcom wytrwałości w dążeniu do nieustannego rozwoju gminy Sękowa. Poseł Urszula Nowogórska podkreśliła również, że ilekroć odwiedza Sękową, za każdym razem pozostaje pod wrażeniem atmosfery serdeczności i otwartości.

Po przemówieniach odbył się koncert zespołu ,,Wspak”, który wykonał kolędy i pieśni para-liturgiczne aranżowane do instrumentów w języku łemkowski, ukraińskim i polskim.
Po koncercie wręczone zostały okolicznościowe nagrody. Po raz pierwszy były to srebrne statuetki w formie skrzydeł. Jak tłumaczyła Iwona Tumidajewicz, szefowa lokalnego ośrodka kultury, mają one nawiązywać do orlika, który z kolei jest symbolem gminy. Nie było jednej nagrody głównej jak to zazwyczaj bywa, a cztery równorzędne statuetki w czterech dziedzinach. Przed rozdaniem wójt gminy powiedziała:,, To jest ten czas, żeby słowo "dziękuję" wybrzmiało, czas, żeby podziękować wszystkim, którzy poświęcają się dla dobra innych mieszkańców. Naszą siłą jesteśmy wszyscy razem. Siła jest w stowarzyszeniach, które działają na terenie gminy. Siła jest w ludziach i w jedności. Największym bogactwem gminy są ludzie, jesteście Wy, Państwo”

Statuetki otrzymali :

• Aleksander Gucwa ( Historia i Nauka ) - za całokształt działalności, zwłaszcza w dziedzinie historii gminy, twórcy lokalnego portalu informacyjnego - www.sekowa.info
• Katarzyna Tokarz - sołtys Ropicy Górnej ( Aktywność Społeczna ) - za wielkie zaangażowanie w działalność lokalnej społeczności
• Kacper Malisz ( Kultura i Tradycja ) - za działalność i osiągnięcia muzyczne
• Daria Szkurat ( Sport ) - za sukcesy w biegach narciarskich
Ponadto specjalne wyróżnienia otrzymały Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia działające na terenie gminy Sękowa.
Wzniesiono noworoczny toast.

W dalszej części spotkania zebrani spędzili swój czas na wspólnych rozmowach, dzieląc się przy okazji swoimi doświadczeniami i planami na przyszłe lata a zespół lokalny ,,Loma” prowadzony przez Pana Mirosława Bogonia zaśpiewał zebranej publiczności piosenki polskie współczesne i z lat XX.
Gospodarze przygotowali poczęstunek i pięknie udekorowali salę.

Od autora:

Spotkania Noworoczne w Gminie Sękowa to wieloletnia tradycja. Służą one przede wszystkim wymianie poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, samorządowcami i mieszkańcami. Jest to także doskonała okazja do podsumowania całorocznej pracy, przedstawienia najważniejszych zadań, które udało się zrealizować w roku minionym - oraz zastanowienia nad tym, co jeszcze jest do zrobienia.
„Jestem zaszczycony tym, że otrzymałem nagrodę ,,Srebrne Skrzydła". To wielkie wyróżnienie. Niech przyjaźń budowana latami, cementuje wspólnymi naszymi działaniami.! Przesyłam serdeczne pozdrowienia i życzę wielu sukcesów!"
Alexander Gucwa

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

AGNIESZKA BANAŚ TRIO - KONCERT KOLĘD I PROMOCJA PŁYTY "ZAPACH ZIEMI"

W piątek 27 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w Dworze Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, odbył się koncert kolęd w wykonaniu Agnieszki Banaś Trio. Podczas koncertu promowała płytę "Zapach ziemi".
Artystka zagrała z muzykami biorącymi udział w produkcjach jazzowych, folkowych i rozrywkowych, z Romanem Wierciochem - pianistą i kompozytorem i Grzegorzem Klimczakiem - basistą i realizatorem dźwięku. Zaprezentowali tradycyjne kolędy życzące i pastorałki, ale nie zabrakło także kolęd znanych i lubianych. Zgodnie z zapowiedzią pojawił się również materiał autorski, kompozycje pełne poezji i czułych dźwięków, które przez koneserów muzyki zostały przyjęte z owacją.

Agnieszka Banaś - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Występuje w spektaklach i widowiskach teatralnych. Tworzy muzykę oscylującą wokół szeroko pojętego folku, muzyki poetyckiej i piosenki autorskiej. Właśnie wydała debiutancką płytę pt. "Zapach ziemi". Współpracuje z różnymi muzykami i zespołami, występował na licznych koncertach w kraju i za granicą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ*** Na prośbę Agnieszki Banaś film został usunięty!!

Daria Szkurat z Bartnego z dwoma medalami na Mistrzostwach Polski Seniorów w narciarstwie biegowym.

W Zakopanem rozdano pierwsze w sezonie zimowym 2022/2023 medale Mistrzostw Polski Seniorów w biegach narciarskich. W pierwszym dniu na starcie stanęło 49 zawodniczek, które rywalizowały w biegu na dystansie 5 km techniką klasyczną. Zwyciężyła Weronika Kaleta z klubu LKS Markam Wiśniowa-Osieczany a wicemistrzynią Polski została Daria Szkurat z Bartnego, gmina Sękowa, pow. Gorlice, która obecnie reprezentuje klub KS Chochołów, trenująca pod okiem trenera Edwarda Budnego. Daria tym samym zdobyła pierwszy w karierze medal w Mistrzostwach Polski Seniorek.
Na pewno trudno było wywalczyć ten medal, ale naprawdę bardzo dobrze biegło mi się dzisiaj i rywalizowało z dziewczynami. Trasa była bardzo wymagająca, ale mieliśmy świetne warunki. Trasa i tory były bardzo dobrze przygotowane i po prostu fajnie się biegło w takich warunkach – podkreśliła Daria Szkurat.
Końcówka biegu była już dla mnie ciężka, bo bardzo mocno rozpoczęłam drugie koło i trudno było utrzymać tempo do końca, ale myślę, że mogę być z siebie zadowolona – dodała.

WYNIKI KOBIET - 5 km CT

1. Weronika Kaleta - LKS Markam Wiśniowa Osieczany - czas 14:09,8 min
2. Daria Szkurat - KS Chochołów - strata 20,6 sekundy
3. Karolina Kaleta - LKS Markam Wiśniowa Osieczany - strata 47,9 sekundy

Bieg ukończyło 48 zawodniczek.

W drugim dniu zawodniczki rywalizowały w biegu na dystansie 10 km techniką dowolną (łyżwa), Daria Szkurat nie dała rywalkom żadnych szans i pewnie triumfowała, w ten sposób zapisała się w historii polskich biegów narciarskich. 18 letnia Daria po raz pierwszy w karierze zdobyła dwa medale w Mistrzostwach Polski Seniorów.

WYNIKI KOBIET 10km FT:

1. Daria Szkurat - KS Chochołów - czas 26:46,9 min
2. Karolina Kaleta - LKS Markam Osieczany - strata 1:02,7 minuty
3. Andżelika Szyszka - MKS Halicz Ustrzyki Dolne - strata 1:06,9 minuty

Bieg ukończyło 47 zawodniczek

PS

Z kronikarskiego obowiązku odnotuję że Daria Szkurat pochodząca z miejscowości Bartne, gmina Sękowa, pow. Gorlice, uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Sękowej, była zawodniczką UKS ,,Maraton” startowała w licznych zawodach lekkoatletycznych, brała udział w letnich obozach sportowych w Pucku, trenująca pod okiem trenera Aleksandra Gucwy, długoletniego nauczyciela w-f w SP w Sękowej.

Daria życzę Ci kolejnych sukcesów! Rozwijaj się i osiągaj zamierzone cele. Stawiaj sobie coraz wyżej poprzeczkę! POZDRAWIAM

... a oto kilka wspomnień z obozu sportowego w Pucku

Boże Narodzenie u prawosławnych i grekokatolików

„Chrystos Rażdajetsa – Sławyte Jeho”
Chrystus się narodził - Wychwalajmy Go

Dla wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. 6 stycznia Swiatyj Weczer - odpowiednik rzymskokatolickiej Wigilii - obchodzony zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia.

Życzenia do wszystkich wiernych Kościoła Wschodniego a szczególnie dla mieszkańców gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, na którym mieszka około 8 tyś Łemków:

ХРИСТОС РАЖДАЄТСЯ!

З нагоды Різдвяных Свят і Нового 2023 Рока, желаме Вам вшыткого доброго, най ся Вам щестит, веде і каре. Най тот рік буде іщы ліпший, як минулий. Жебы сте были веселы, здоровы і богаты, а оптимізм жытя все был при Вас! Смачной велиі і Веселых Різдвяных Свят!

Życzy właściciel tego portalu Aleksander Gucwa

Okres świąt Bożego Narodzenia kończy się w Kościele rzymskokatolickim, a zaczyna dla prawosławnych i grekokatolików. 6 stycznia, po 40-dniowym poście, chrześcijanie obrządków wschodnich na całym świecie zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Składają sobie życzenia, zamiast opłatkiem, przełamują się prosforą – to kwaśny chleb, typowy dla tradycji wschodniej. Podczas Wigilii zawsze jest 12 postnych potraw. Każda coś symbolizuje: kutia to bogactwo, pierogi z makiem to szczęście, barszcz to dobrobyt.

Grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętować będą przez trzy dni. W niedzielę przypada Boże Narodzenie, w poniedziałek dzień Świętej Rodziny, a we wtorek świętego Szczepana. W cerkwiach w pierwszy dzień świąt rozpoczyna się Święta Liturgia oraz całonocne czuwanie nazywane wsienocznoje bdienije. Okres Bożego Narodzenia prawosławni i grekokatolicy zakończą 19 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego (w Kościele katolickim 6 stycznia – Trzech Króli). Przypada wtedy Święto Chrztu Pańskiego, czyli Święto Jordanu.

Dzieci i młodzież wyznania prawosławnego i greckokatolickiego w naszej gminie są zwalniane z zajęć w szkole. - Miałam zawsze podwójne święta - mówi z uśmiechem była nauczycielka Zespołu Szkół w Sękowej Ewa Kołtko - wolne podczas świąt katolickich oraz naszych świąt prawosławnych.
Nasi nauczyciele podczas prawosławnych świąt starają się tak organizować zajęcia szkolne, aby zwolniona młodzież nie miała zbytnich zaległości.

Ikona zamiast szopki

W cerkwiach nie ma żłóbka, jest natomiast wystawiona do adoracji Ikona Bożego Narodzenia. "Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. Ikona dla prawosławnych to coś więcej niż obraz. W niej opowiedziana jest cała historia święta. Dlatego wieczorem i w nocy ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji.

W katolickich kościołach na święta Bożego Narodzenia są ustawiane szopki, które ukazują wiernym ewangeliczną scenę narodzin Chrystusa. Natomiast w Cerkwi na święta jest wystawiana ikona Narodzenia Chrystusa, przed którą wierni oddają pokłony i całują ją. Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. W prawosławiu, kult i teologia ikon jest bardzo rozwinięta. Według wschodniej tradycji ikony są kontynuacją objawienia. Na ikony nie tylko należy patrzeć, ale przede wszystkim oddawać i cześć oraz odczytać jej symbolikę. Każde z dwunastu prawosławnych świąt ma swoją ikonę.

Na tradycyjnej ikonie Bożego Narodzenia, Dzieciątko Jezus jest bardzo małe. Jest to nawiązanie do ewangelicznej przypowieści o ziarnku gorczycy. Narodzony Chrystus zawsze przedstawiony jest w centralnej części ikony. Natomiast Matka Boża jest nieproporcjonalnie większa od pozostałych postaci oraz znajduje się tuż obok maleńkiego Jezusa. W prawej dolnej części znajduje się przygnębiony Józef, słuchający jakiejś postaci. Teologia ikony mówi nam, że Józef nie może do końca uwierzyć w to, co się stało, że Mesjasz przychodzi na świat w tak skromnych warunkach.

Ikona Bożego Narodzenia jest jaskrawym przeciwieństwem wyobrażeń do jakich przyzwyczailiśmy się w sztuce Zachodu. Na ikonie nie ma bajkowego Betlejem, jaśniejącego w świetle bożonarodzeniowej gwiazdy, lecz poszarpana skalista góra, która symbolizuje trudny, nieprzychylny świat od czasu wygnania człowieka z Raju. Główną postacią ikony jest Maria, która prawosławni nazywają Theotokos: Bożą Rodzicielką lub Matką Boga.

Na ikonach Bożego Narodzenia przedstawiane są także chóry anielskie, pasterze i Mędrcy ze Wschodu. Pasterze symbolizują naród żydowski, którzy zostali wybrani, aby oddać pokłon Panu w imieniu całego Izraela. Natomiast magowie reprezentują świat pogański.

Prawosławie i święta

Boże Narodzenie jest w prawosławiu jednym z 12 tzw. "wielkich świąt", a także jednym z czterech spośród nich, które jest poprzedzone postem. W sam dzień Wigilii święta Narodzenia Chrystusa obowiązuje ścisły post. Przez cały dzień nic się nie je, aż do wieczerzy wigilijnej, która również ma charakter postny.

Na wsiach do dziś pierwszą potrawą, którą się spożywa jest szary kisiel z płatków owsianych. Nieodzownym posiłkiem wigilijnej wieczerzy jest kutia, sporządzona z pszenicy, miodu, maku i bakalii.

Przy świątecznym stole prawosławni zamiast opłatka spożywają prosforę - chleb eucharystyczny. Jest to niewielka bułeczka przypominająca kształtem maleńką babkę, na której są odciśnięte wizerunki Chrystusa. Każda z dwóch stron prosfory symbolizuje dwie natury Chrystusa: boską i ludzką. Nabożeństwa w pierwszy dzień świąt rozpoczynają się tuż po północy tzw. Wieczornym Czuwaniem. Główna Liturgia rozpoczyna się ok. godz. 2-4 nad ranem i trwa ponad dwie godziny.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy ok. 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. W ostatnich kilkunastu latach odrodziło się wiele ośrodków prawosławia na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, co związane jest przede wszystkim z powrotami w strony rodzinne Ukraińców i Łemków wysiedlonych po wojnie w ramach Akcji "Wisła". Z tych samych powodów kurczą się prawosławne diaspory na terenach zachodniej Polski. Ostoją polskiego prawosławia jest nadal ludność zamieszkująca wschodnią Białostocczyznę i identyfikująca się najczęściej z narodowością białoruską. Szacuje się, że na Białostocczyźnie mieszka blisko 70 proc. wszystkich wyznawców prawosławia w Polsce. Na terenie naszej gminy mieszka ponad tysiąc mieszkańców wyznania prawosławnego i greckokatolickiego, najwięcej w Bartnem i Bodakach, są wiernymi diecezji przemysko - gorlickiej.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory. Istnieje sześć diecezji - warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmińska, łódzko-poznańska, wrocławsko-szczecińska i przemysko-gorlicka. W związku ze śmiercią śp. Arcybiskupa Przemyskiego i Nowosądeckiego Adama, zmieniono nazwę diecezji z Przemysko-Nowosądecka na Przemysko-Gorlicka. Na ordynariusza diecezji Przemysko-Gorlickiej powołano Jego Ekscelencję Biskupa Gorlickiego Paisjusza. Uroczystości intronizacji odbyły się 6.IX.2016 r., w Gorlicach.

Kolęda łemkowska

"Śpiewajcie i grajcie Mu..." koncert w kościele parafialnym w Sękowej

Boże Narodzenie to szczególny czas kiedy na świat przychodzi Jezus „maleńka Miłość”, co w żłobie śpi. W tym roku narodziny Zbawiciela mieszkańcy parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej, uczcili zorganizowaniem koncertu kolęd.
Dnia 06.01.2023r. (piątek) w święto Objawienia Pańskiego, potocznie Trzech Króli, odbył się koncert kolęd i pastorałek pod tytułem "Śpiewajcie i grajcie Mu..." w wykonaniu 30 osobowego parafialnego Zespołu Uwielbienia.
Koncert rozpoczął się o godzinie 18:00 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej. W koncercie wzięli udział licznie przybyli widzowie, którzy każdy występ nagradzali gromkimi brawami. Podczas koncertu wyraźnie odczuwalna była unoszącą się radosna atmosfera świąt Bożego Narodzenia. Publiczność, zachwycona niezwykłą aranżacją kolęd, nagrodziła wykonawców gromkimi brawami na stojąco, prosząc o bis.

Po zakończonym koncercie ks. proboszcz Jacek Piróg podziękował artystom za wykonanie pięknego koncertu, ks. wikaremu Dominikowi Świebodzie za zorganizowanie i przygotowanie oraz podziękował licznie przybyłym mieszkańcom za udział wspólnym kolędowaniu, podsumowując:
„Noworoczny Koncert w Kościele Parafialnym w Sękowej był prawdziwą ucztą dla serca i ducha a kolędowanie to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji bożonarodzeniowych”.
Jeśli nie mogliście przybyć na koncert lub byliście i chcecie przeżyć to jeszcze raz zapraszamy serdecznie dnia 08.01.2023r. (niedziela) w cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej w Owczarach po Mszy Świętej o godzinie 12:00.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ