4. Samochodowy Wyścig Górski - Magura Małastowska 2017

Po nieco ponad miesięcznej przerwie do walki powrócili zawodnicy ścigający się w ramach Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Trzecia i czwarta runda GSMP odbyła się w dniach 23 – 25 czerwca 2017 na malowniczej trasie Magury Małastowskiej koło Gorlic. Wśród 66 zgłoszonych zawodników nie zabrakło reprezentantów BorgWarner Racing Team, czyli Karola Krupy, który powalczył za kierownicą Mitsubishi Lancera EVO IX klasy N+2000 oraz Szymona Piękosia w ósmej generacji Mitsubishi Lancera EVO klasy A+2000 a także Marcina Wilusza nr 50 z Renault Clio w barwach Revline Racing Team.
Organizowany przez Automobilklub Biecki Wyścig Górski Magura Małastowska to najmłodsza, rozgrywana dopiero po raz czwarty, eliminacja Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, wciąż udoskonalana zarówno pod względem organizacyjnym ( choć dotychczasowe oceny są bardzo wysokie) jak i przebiegu trasy. W tym ostatnim punkcie, w tegorocznej edycji, która rozegrana została pomiędzy 23 a 25 czerwca, zajdzie istotna zmiana: dotychczasową trasę wydłużono do 3610 m. W związku z tym dotychczasowy rekord trasy z 2015, należący do Andrzeja Szepieńca ( 1.38,745) przechodzi do historii.

Impreza odbyła się przy wsparciu samorządów Województwa Małopolskiego, Powiatu Gorlickiego: Starostwa Powiatowego, Miasta Gorlice, Gminy Sękowa oraz pozostałych sąsiednich gmin.
Na starcie stanęło 66 zawodników w tym dwie kobiety. W niedzielę po oficjalnym treningu zawodnicy przystąpili do oficjalnego 1 podjazdu wyścigowego, który nastąpił o godz. 13.30 30 minut po 1 podjeździe wyścigowym – 2 podjazd wyścigowy a 45 minut po 2 podjeździe wyścigowym nastąpiła ceremonia wręczania nagród.

Nowa trasa została w sposób profesjonalny przygotowana, wokół trasy wyścigu wycięto samosiejki co ułatwi obserwację imprezy przez kibiców, uzupełniono ubytki nawierzchni asfaltowej. Duża grupa kibiców zlokalizowana została w okolicy samego startu, na wprost restauracji ,,Gospoda Magurska” Inne punkty widokowe rozmieszczone były na trasie w miejscach bezpiecznych dla miłośników sportów samochodowych.
Zarówno podjazdy treningowe jak i wyścigowe odbyły się, z opóźnieniem, bez większych kłopotów, nie licząc krótkich przerw, powodowanych awariami samochodów na trasie wyścigu.

W klasyfikacji generalnej ( wyniki nieoficjalne) zwyciężył Waldemar Kluza ( czas obu podjazdów 3:30,534 min) który był szybszy od zajmującego drugie miejsce Dubaia (Mitsubishi Lancer Berg Monster + 9,757 s) i trzeciego Michała Ratajczyka ( Mitsubishi Lancer EVO IX 7 Motorsport). W grupie A zwyciężył Piotr Ostrowski Mtsubshi Lancer EVO VIII), a w N Rafał Serafinowicz ( Mitsubishi Lancer). W klasyfikacji aut historycznych bezkonkurencyjny dzisiaj był Wojciech Subocz (Porsche 911 Carrera 2) 4:15,964. Na drugim stopniu podium sklasyfikowany został Wojtek Koczeski (Subaru Legacy RS) 4:22,905. Trzecie miejsce i pierwsze w klasie C4.2 D5 zdobył Wojtek Myszkier (VW Golf GTI 16V) 4:34,364.

Zawodom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, nie zabrakło atrakcji dla kibiców. Szczęśliwi zwycięscy internetowych konkursów mieli okazję przejechać się po trasie wyścigu Fiatem 124 Abarth kierowanym przez gościa specjalnego imprezy – Karola Basza, wielokrotnego Mistrza Świata w kartingu, b. członka kartingowego zespołu Roberta Kubicy.

Wszystkie informacje dotyczące wyścigu, w tym wyniki online, znaleźć można na stronie wyscigu ZOBACZ TU