Medale Polaków na XXXI Olimpiadzie w Rio 2016

Rafał Majka zdobył pierwszy medal dla Polski na igrzyskach w Rio de Janeiro - brązowy, w kolarstwie szosowym, w wyścigu ze startu wspólnego mężczyzn. Złoto zdobył Belg GregVan Avermaet, a srebro Duńczyk Jakob Fuglsang.
Łapały mnie skurcze, nie miałem siły na finisz. Może ktoś powie, że szkoda pierwszego miejsca, ale ja się naprawdę bardzo cieszę z brązu – podkreślał Majka. Majka miał szansę nawet na złoty medal. 11 km przed metą na zjeździe przewrócili się towarzyszący mu w ucieczce Włoch Nibali i Kolumbijczyk Henao. Polak prowadził, mając około 20 sekund przewagi nad grupą pościgową. Na płaskim odcinku wzdłuż wybrzeża nie wytrzymał jednak trudów i kilometr przed metą został doścignięty przez dwóch rywali. Na ostatnich metrach nie miał już sił walczyć o zwycięstwo, walczył ze skurczami i ogromnym zmęczeniem.

Mamy drugi medal dla Polski podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro! Brąz wywalczyła wioślarska czwórka podwójna kobiet – Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus i Monika Ciaciuch. Zwyciężyły Niemki. Polki, choć nie były faworytkami już na początku wysunęły się na prowadzenie przed Niemki i Holenderki. Tempo zaczęły podkręcać Niemki. Nasze wioślarki robiły wszystko, by im się przeciwstawić, ale zmęczone ciągłym prowadzeniem, tuż przed końcem opadły z sił. Na ostatnich metrach dały się wyprzedzić jeszcze Holenderkom i ostatecznie wywalczyły brązowy medal. Polska osada uzyskała czas 6:50,86. Niemki – Annekatrin Thiele, Carina Baer, Julia Lier i Lisa Schmidla – przepłynęły dystans w 6:49.39, a wynik Holenderek, które zajęły drugie miejsce to 6:50,33.

Polska dwójka podwójna kobiet: Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj sięgnęła w Rio de Janeiro po mistrzostwo olimpijskie. Rozstrzygające było ostatnie 500 metrów, na których nasza dwójka w kapitalnym stylu finiszowała, zdobywając złoto. Drugie były reprezentantki Wielkiej Brytanii a trzecie miejsce zajęły Litwinki.

Po raz drugi w karierze Piotr Małachowski został wicemistrzem olimpijskim w rzucie dyskiem z wynikiem 67.55. W ostatniej próbie Niemiec Christoph Harting pobił rekord życiowy 68.37, czym awansował na pierwsze miejsce. Trzecie miejsce zdobył Niemiec Daniel Jasinski z wynikiem 67.05.

Anita Włodarczyk zdobyła złoty medal w rzucie młotem na olimpiadziew Rio de Janeiro. Mało tego! W swojej trzeciej finałowej próbie (82,29 m) poprawiła należący do niej rekord świata (81,08 m). Srebrny medal zdobyła Chinka Wenxiu Zhang, jej wynik to 76,75 m, brązową medalistką została Brytyjka Sophie Hitchon z wynikiem 74,54

Brązowe medale wywalczyły kajakarki Beata Mikołajczyk i Karolina Naja, które zajęły trzecie miejsce w finale konkurencji K2 na 500 m. Po starcie w finale Polki szybko wyszły na trzecie miejsce i na tej lokacie zostały sklasyfikowane w połowie dystansu. Przed samym finiszem wydawało się, że powalczą jeszcze o wyższe miejsce, ale ostatecznie Węgierki i Niemki okazały się szybsze.
Beata Mikołajczyk i Karolina Naja uzyskały czas 1.45,207. Złote medalistki - Węgierki Gabriella Szabo i Danuta Kozak - były szybsze o 1,52 s, natomiast Niemki Franziska Weber i Tina Dietze, które sięgnęły po srebro, o 1,469 s. Podopieczne Tomasza Kryka tym samym powtórzyły sukces sprzed czterech lat, kiedy to na igrzyskach w Londynie również zajęły trzecie miejsce.

Marta Walczykiewicz fantastycznie spisała się w finale kajakarek w wyścigu K1 na 200 metrów, podczas igrzysk w Rio de Janeiro! Polka została wicemistrzynią olimpijską! Zdobyła srebro. Tytuł mistrzyni olimpijskiej obroniła Nowozelandka Lisa Carrington, a brąz wywalczyła Azerka Inna Osipenko-Rodomska. To siódmy medal dla Polski w Rio.

Zapaśniczka Monika Michalik (WKS Grunwald Poznań) zdobyła brązowy medal olimpijski w kategorii 63 kg. W decydującym pojedynku Polka pokonała Rosjankę Innę Trażukową 3:1.
Udział w turnieju w Brazylii Michalik rozpoczęła od porażki w 1/8 finału z Japonką Risako Kawai. Wicemistrzyni świata z 2015 r. dotarła jednak do finału, dzięki czemu Polka wystąpiła w repasażach. Pokonała w nich Łotyszkę Anastasiję Grigorjevą 5:2, co dało jej możliwość walki o trzecie miejsce.
Drugi brązowy medal zdobyła Jekaterina Łarionowa z Kazachstanu, a w walce o złoto Kawai pokonała Białorusinkę Marię Mamaszuk. To czwarty brązowy medal Polski w Rio. Biało-czerwoni mają też dwa złote i dwa srebrne krążki.

Oktawia Nowacka wywalczyła brązowy medal w pięcioboju nowoczesnym. Złoto zdobyła Australijka Chloe Esposito, a srebro Francuzka Elodie Clouvel. Druga z naszych reprezentantek, Anna Maliszewska, była 19. Polka na trasę ruszyła 12 sekund przed drugą Clouvel oraz 29 przed trzecią Kanadyjką Melanie McCann. Nowacka walczyła kapitalnie i dopiero na ostatnim strzelaniu wyprzedziła ją Esposito, która do naszej reprezentantki przed startem tej konkurencji traciła aż 45 sekund. Australijka pewnie dobiegła do mety na pierwszym miejscu, a zawodniczka CWKS Legia Warszawa rywalizowała z Clouvel o srebro. Ostatecznie górą była Francuzka, ale brązowy medal to i tak wielki sukces Nowackiej!

Wojciech Nowicki był naszą nadzieją na olimpijski medal w rzucie młotem. Po tym jak do finału nie wszedł Paweł Fajdek, wiadomo było, że złoto może dać wynik poniżej 80 metrów. Tak też było. Polak długo nie mógł utrzymać się w kole, ale w ostatniej próbie rzucił 77,63 m i zdobył brązowy medal. Do srebra zbrakło mu sześciu centymetrów! Konkurs stał na słabym poziomie.
Wygrał Dilshod Nazarow z Tadżykistanu. Do zwycięstwa wystarczyło 78,68 m. Drugie miejsce zajął były koksiarz, Iwan Cichan z Białorusi – 77,79 m. Rzucił 6 cm więcej od Polaka!

Maja Włoszczowska zdobyła srebrny medal olimpijski w Rio de Janeiro w kolarstwie górskim. Zwyciężyła Szwedka Jenny Risveds, do której Polka straciła 37 sekund. Po brąz sięgnęła Kanadyjka Catherine Pendrel, finiszująca 49 sekund za zawodniczką grupy Kross.
To 11. medal dla Polski w igrzyskach w Rio de Janeiro, a trzeci srebrny.

Najwięcej krążków podczas IO 2016 zdobyli Amerykanie, którzy zdecydowanie zwyciężyli w klasyfikacji medalowej. Stany Zjednoczone wyprzedziły Wielką Brytanię i Chiny, zaś Polska uplasowała się na 33. lokacie (w Londynie Polacy zajęli 30. miejsce).

Biało-Czerwoni w Rio de Janeiro zgromadzili jedenaście medali: dwa złote wywalczone przez duet Magdalena Fularczyk/Natalia Madaj (wioślarstwo) i Anitę Włodarczyk (rzut młotem), trzy srebrne zdobyte przez Maję Włoszczowską (kolarstwo górskie), Martę Walczykiewicz (kajakarstwo) i Piotra Małachowskiego (rzut dyskiem) oraz sześć brązowych krążków osiągniętych przez Monikę Michalik (zapasy w stylu wolnym), Rafała Majkę (kolarstwo), czwórkę podwójną kobiet w wioślarstwie (Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald i Joanna Leszczyńska), Oktawię Nowacką (pięciobój nowoczesny), Wojciecha Nowickiego (rzut młotem) i kajakarki Karolinę Naję/Beatę Mikołajczyk.