Koncert w kościele p.w. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej

W dniu 24 lipca 2016 r. po mszy św. popołudniowej o godz. 17.00 w kościele p.w. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej, mieliśmy zaszczyt i wielką przyjemność wysłuchać koncertu muzyki klasycznej z cyklu „Muzyka zaklęta w drewnie”. Koncert został zorganizowany przez Małopolską Organizację Turystyczną i gospodarza obiektu księdza proboszcza Janusza Kurasza.
Zebranych powitał ksiądz Janusz Kurasz i podziękował MOT za wielkie wyróżnienie, jakim było wybranie Sękowej jako miejsca tak wspaniałego koncertu. Współpraca parafii w Sękowej i MOT trwa już od kilku lat. Dzięki temu w wybranych dniach turyści mogą kościół zwiedzać.
Następnie głos zabrał prezes MOT pan Leszek Zegzda, zapraszając do zwiedzania obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej i udziału w kolejnych koncertach festiwalowych.

Podczas koncertu wystąpiła jedna z najlepszych polskich klawesynistek Profesor Elżbieta Stefańska. Wraz z nią wystąpiła Mariko Kato (drugi klawesyn) oraz Tomasz Potaczek (flet). Zabytkowy kościółek był wypełniony po brzegi, była to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki klasycznej.

Kościół p.w. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej - jest jednym z najcenniejszych kościołów drewnianych Małopolski, zabytku wyjątkowego w skali świata – wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Kościół wzniesiono w 1520 r. z ręcznie ciosanych bierwion modrzewiowych, a w XVIII w. dostawiono wieżę i rozłożyste soboty. Ogromne wrażenie robi zwłaszcza bryła kościoła. Niezwykle wysoki, pokryty gontem dach wraz z dachami na podcieniach sprawia wrażenie, że spływa do samej ziemi. Trudno szukać podobnej świątyni. Nic dziwnego, że kościołem zachwycali się artyści – malował go m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Włodzimierz Tetmajer i Teodor Axentowicz.

Świątynia w Sękowej to jeden z ponad 70 zabytków udostępnionych do zwiedzania na Otwartym Szlaku Architektury Drewnianej. Do końca września od czwartku do niedzieli przewodnicy czekają na turystów i chętnie dzielą się opowieściami o historii obiektów i skrywanych przez nich tajemnicach.

Elżbieta Stefańska – znana polska klawesynistka, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu, laureatka licznych nagród. Koncertuje na całym świecie, uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jako solistka i kameralistka.
W repertuarze Elżbiety Stefańskiej znajdują się dzieła muzyki solowej i kameralnej epoki renesansu, baroku, klasycznej, jak również XX-wiecznej, w tym także muzyki kompozytorów polskich dawnych i współczesnych.

Mariko Kato – urodziła się na Hokkaido w Japonii. Studia pianistyczne odbyła w School of Music w UOZU w Japonii u Prof. Jiro Yamamoto i w tym czasie została laureatką konkursów pianistycznych w Japonii. Koncertuje na fortepianie i klawesynie, również w duecie ze swoją Profesor – Elżbietą Stefańską w Polsce, Francji, na Ukrainie i w Japonii.

Tomasz Potaczek – w 2009 roku ukończył z wyróżnieniem studia w krakowskiej Akademii Muzycznej. Od początku swoich studiów uczestniczył w licznych kursach muzyki dawnej.
Jako traversista jest współzałożycielem zespołu muzyki dawnej Estravaganza. Współpracuje ponadto z kapelą dworską Consortium Sedinum, Capellą Cracoviensis, Filharmonią Krakowską, a także zespołami muzyki dawnej Ensamble Barocum, Risonanza, Intrada.

Koncert składał się z solo i duetów od epoki baroku do klasycyzmu.

Koncert w kościele p.w. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej

Wróć do newsów