Zbezcześcili cmentarz wojenny nr 58 Na Magurze Małastowskiej

Jak informuje Stowarzyszenie ,,Magurycz" w ostatnim tygodniu stycznia 2016 r. nieznani sprawcy zdewastowali i zbezcześcili symbole religijne cmentarza wojennego nr 58 na Magurze Małastowskiej. Faktem tym są poruszone najbardziej osoby związane ze Stowarzyszeniem Magurycz, które niedawno pracowały w tym miejscu. O tym fakcie powiadomiono policję.

Wszelkie możliwe informacje związane z tym zdarzeniem, prosimy przekazywać policji lub bezpośrednio do Stowarzyszenia ,,Magurycz". Osoby niespełna rozumu ( o ile ich tak można w delikatny sposób nazwać) umieścili na kamiennej piramidzie i krzyżach: swastyki, znak Polski Walczącej, znaki satanistów i wulgarne napisy.

Byłem świadkiem ciężkiej i mozolnej pracy ekipy Pana Szymona Modzejewskiego, który od ponad 20 lat przewodniczy nieformalnej grupie,,Magurycz", która odnawia stare nagrobki i nie tylko na dawnych cmentarzach Polski Południowej. Praca oparta jest wolontariacie, tym bardziej bolesny jest fakt, ze odnowione obiekty są ponownie dewastowane.

Mój komentarz:

Dewastacja, zbezczeszczenie, zhańbienie, zniewaga świętości i nie wiadomo jak bym to nazwał to efekt m.in. jakości nauki historii w szkołach. Młodym ludziom wpaja się historię najnowszą z ostatnich 20-30 lat a zapomina lub zniekształca wiedzę o czasach dawniejszych. Za moich szkolnych lat do znudzenia wałkowano temat "Sprawa Polski w czasie I WŚ " poświęcając znaczną część czasu lekcyjnego na tragedię rozdartego narodu, wysiłek dyplomatyczny Polaków różnych opcji politycznych, powstania - Wielkopolskie i Śląskie, Legiony, Czerwony Pułk Warszawy itd. A dzisiaj…. w rozmowie z maturzystą jest zaskoczony że Polacy walczyli w Dywizjonach Lotniczych na Zachodzie, że Polacy walczyli w armiach austro – węgierskich i rosyjskich.

Przecież tak liczne cmentarze wojenne z I wojny światowej uczą nas czegoś. Tam grzebano razem z takimi samymi honorami poległych obydwu stron walk. Każdemu na grobie stawiano symbol jaki wyznawał - chrześcijanom krzyż (prawosławnym z dodatkową poprzeczką) a żydom gwiazdę Dawida. Nikogo z poległych nie wyróżniono narodowościowo. Nikt nie miał z tym problemu.
Kościół też źle uczy, przecież to on kształtuje morale dzieci od przedszkola po wiek dorosły. Tyle religii w szkołach, nabożeństw, mimo to część narodu dalej amoralna, głupia, wredna i bezmyślna.
Myślę, że to co wydarzyło się na cmentarzu wojennym nr 58, to dzieło grupy gimnazjalistów przebywających na feriach zimowych, znudzonych, zachwyconych tym ze mogą bezkarnie coś ohydnego napisać bo nie uważali na lekcjach historii i doszli do wniosku, że to cmentarz niemiecki z II wojny!.
Takich wybryków młodzieży na cmentarzach Europy Zachodniej się nie spotyka.

***

Cmentarz wojenny nr 58 jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, znajdujący się w gminie Uście Gorlickie około dwóch kilometrów na pn.- wsch. od wsi Przysłup. Cmentarz położony jest w lesie, pod szczytem Magury Małastowskiej około 150 m, na wysokości około 800 m n.p.m. Jest najwyżej położonym cmentarzem z I wojny światowej spośród wszystkich nekropolii w Galicji Zachodniej.

Cmentarz nr 58 ma kształt prostokąta o powierzchni 740 m² otoczony kamiennym murem wysokości około metra. W czołowej części ogrodzenia znajdowała się kamienna piramida - kurhan z resztkami tablic z inskrypcjami:

Dies ist das Heil, das dieser Krieg uns bot:
Aus tausend ungeahnten Quellen stiegen
Uns Krafte auf im Augenblick der Not,
Last die bewahrten nimmermehr versiegen,
Und Weltenfruhling bluht aus unsrem Tod.

Tłumaczenie

OTO NAGRODA, KTÓRĄ PRZYNIOSŁA NAM WOJNA
Z TYSIĘCY NIEOCZEKIWANYCH ŹRÓDEŁ
POWSTAŁY NASZE SIŁY W CHWILI POTRZEBY
OBY NIGDY NIE WYSCHŁY TE ŹRÓDŁA SPRAWDZONE
WTEDY ZE ŚMIERCI NASZEJ WIOSNA ZAKWITNIE POKOJEM.

Inne tłumaczenie:

Oto nagroda, która po wojnie nas czeka
Z tysięcy małych źródeł w godzinie potrzeby
Wezbrały nasze siły jak potężna rzeka
Nie dopuście więc nigdy przenigdy, ażeby
Źródła te wyschły, bo tylko wtedy
Ze znoju oraz krwi naszA wiosna
Zakwitnie pokojem

Pochowanych jest łącznie 136 żołnierzy poległych od stycznia do maja 1915 roku w tym: 60 żołnierzy armii austro-wegierskiej z następujących jednostek: 9 Pułk Piechoty Austro-Węgier, 10 PP, 18 PP, 36 PP, 89 PP, 4 Bośniacko-Hercegowiński Pułk Piechoty, 10 Pułk Piechoty k.k. Landwehry oraz 76 Rosjan między innymi z 193 Swiżajskiego Pułku Piechoty. Na mogiłach stoją nowe duże drewniane krzyże z dwuspadowymi gontowymi daszkami na ramionach.

Najłatwiej do niego trafić ścieżką znakowaną biało-czarnymi kwadratami. Ścieżka rozpoczyna się na rozejściu szlaków zielonego i niebieskiego. Po przejściu około 100 m od rozejścia szlaków natrafiamy na cmentarz wojenny nr 58, który jest obecnie w remoncie. Kontynuując schodzenie dalej ścieżką po około 15 minutach dochodzimy do wspaniale położonego cmentarza wojennego nr 59, który jest odnowiony.
Cmentarz od 2010 r. jest remontowany, zakończenie prac ma nastąpić 2016 r.
Wiecej informacji znajdziesz tu:kliknij


Foto: facebook Stowarzyszenia Magurycz

Best Replica Watches www.yourreplicawatch.com

Wróć do newsów