II Wyścig Górski Magura Małastowska 2015

W dniach od 10 do 12 lipca 2015 r. został rozegrany II Wyścig Górski Magura Małastowska, była to 7 i 8 runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Przy pięknej pogodzie pojawiło się kilka tysięcy kibiców w tym znany skoczek narciarski Maciej Kot. W tym roku trasa została zmieniona. Przesunęliśmy metę za szczyt, co wprowadza po raz pierwszy w GSMP nowość, zjazd w dół na trasie. Powinno być bardzo ciekawie, dla kibiców, których w ubiegłym roku mieliśmy zatrzęsienie, powiedział Marek Sitek – dyr. zawodów. Głównym organizatorem zawodów był Automobilklub Biecki wspierany w tym roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo w Gorlicach, miasto, gminy i lokalni sponsorzy.

Do zawodów zgłosiło się blisko 50 zawodników, w tym jedna kobieta i Czech. W tym roku trasa na szczyt Beskidu Niskiego została wydłużona i mierzy 3440 metrów. II Wyścig Górski Magura Małastowska rozpoczął się w piątek 10 lipca w Gorlicach, gdzie na Rynku zlokalizowane zostało biuro oraz Badanie Kontrolne samochodów, tak aby wszyscy mieszkańcy mogli z bliska obejrzeć samochody oraz potwory o mocach ponad 600 koni, jakie w sobotę i niedzielę 11-12 lipca pojawili się na starcie, a także poznać kierowców, którzy od pierwszej edycji bardzo chwalą sobie wyścigowe zmagania w Powiecie Gorlickim.

W sobotę kierowcy odbyli dwa podjazdy treningowe (start 1-go o godzinie 9:00) oraz dwa wyścigowe, które rozpoczęli punktualnie o 14:30. Niedziela to również dwa treningi (start o 9:00) i dwa wyścigi, które rozpoczęły się o 13.00

Dubai najszybszy na Magurze

Po pierwszym w swojej karierze zwycięstwie podczas GSMP Sienna, Dubai wywalczył również wygraną podczas pierwszego dnia 2 Wyścigu Górskiego Magura Małastowska 2015. Kierowca Mitsubishi Lancera BergMonster był bezkonkurencyjny i wygrał wszystkie podjazdy podczas 7 rundy GSMP. Dubai jest również pierwszym rekordzistą nowej wydłużonej trasy. 3440 metrów pod górę, a następnie w dół na ostatnich 200 metrach przejechał swoim Lancerem w barwach polskiej Huzarii w czasie 1.39.215.

Pierwszy dzień rywalizacji odbywał się bez większych przygód zawodników na trasie. Wśród pretendentów do zwycięstwa oprócz Dubaja, obstawiani byli od rana Andrzej Szepieniec i Tomasz Myszkier, którzy rywalizowali między sobą. Ostatecznie po dwóch podjazdach wyścigowych to Szepieniec okazał się szybszy od nadmorskiego kierowcy w Porsche 911. Andrzej pokonał Myszkiera zaledwie o 1,056 sekundy. Taki wynik zapowiadał ostrą walkę podczas drugiego dnia zmagań na Magurze. W piątce zmieścili się jeszcze Piotr Ostrowski w Lancerze i Marcin Gładysz za kierownicą Volkswagena Scirocco R.

Sobotnie zawody rozegrane zostały w idealnej pogodzie, a na trasie pojawiło się wielu kibiców i sympatyków GSMP. Tuż za najszybszą piątką sklasyfikowano Michała Ratajczyka w N grupowym Lancerze. Siódma pozycja to Grzegorz Kozioł, ósma Krzysztof Dereń. Dziewiąty uplasował się najlepszy kierowca grupy historycznej Wojciech Bełtowski w Audi Quattro S1, a dziesiątkę zamknął Roman Baran w przednio napędowym Renault Clio.

Najszybszy na 3440 trasie w Beskidzie Niskim w grupie N okazał się debiutujący w tym sezonie Michał Ratajczyk w Evo IX, który wyprzedził aż o 8,4 sekundy drugiego Krzysztofa Derenia i Michała Słomkę w Subaru Imprezie N12.
Piotr Ostrowski zdominował grupę A zostawiając za sobą Grzegorza Kozioła w Lancerze Evo VIII. W walce o zwycięstwo po awarii silnika odpadł Rafał Serafinowicz, który został zwieziony na lawecie do serwisu.
Niekwestionowanym zwycięzcą HS-u został Wojciech Bełtowski, który wyprzedził Jacka Handla w BMW i Łukasza Dziemidocha w Peugeocie 306. W tej klasyfikacji po zawodach ze względu na odstępstwo techniczne Lancii Delty od przepisów zdyskwalifikowany został Rafał Szumiec, za niezgodną z homologacją turbinę, a Paweł Dziewiątkowski w Evo VII za niezgodne przełożenia w skrzyni biegów.

Na mecie 7 rundy GSMP Magura Małąstowska zameldowało się ostatecznie 38 kierowców, którzy w niedzielę wystartowali do 8 rundy. Start do podjazdów treningowych nastąpi o godzinie 9:00, a już o 13:00 kibice zobaczą pierwszy podjazd wyścigowy.

Po sobotniej wygranej Dubaja na trasie na Magurę Małastowską niedziela należała całkowicie do Andrzeja Szepieńca, który w dwóch podjazdach zdecydowanie wygrał ze swoją konkurencją. Szepieniec poprawił również czas rekordu trasy, który od niedzieli 12 lipca wynosi 1.38,745.
Drugie miejsce zaliczył Dubai w swoim Lancerze Berg Monster tracąc 2,318 sekundy do Szepieńca. Trzecie miejsce zajął Tomasz Myszkier w Porsche 911, z mikroskopijną stratą 0,251 do Dubaja. Myszkier podczas drugiego odjazdu zaliczył drugi czas i na mecie żałował, że nie udało się wskoczyć wyżej.
Tuż za podium sklasyfikowany został kierowca Volkswagena Scirocco R Marcin Gładysz. Piątkę uzupełnił czwarty w sobotę Piotr Ostrowski, który w słonecznej pogodzie i przy tysiącach kibiców na trasie ustąpił swojemu koledze z VW.

Wyniki 8 Runda GSMP

Po raz kolejny zdecydowanym zwycięzcą grupy N okazał się debiutant Michał Ratajczyk, który zostawił za sobą Krzysztofa Drenia i Michała Słomkę.
W bardzo słabo obsadzonej na Magurze grupie A wygrał Ostrowski przed Koziołem i Szołiem, który dołączył do rywalizacji podczas niedzielnej odsłony 2 Wyścigu Górskiego Magura Małastowska 2015.
Grupę samochodów historycznych po raz drugi w okolicach Gorlic wygrał Wojciech Bełtowski w Audi Quattro S1. Drugie miejsce należało do Rafała Szumca, a trzecie do Pawła Dziewiątkowskiego.
Tytuł najszybszego kierowcy ośki potwierdził Roman Baran, który został sklasyfikowany na 11 pozycji w generalce. Tuż za nim do mety dojechał Karol Krupa, a trzeci był Szołek w Hodzie Civic Type-R.

Zawody według rajdowców należały do bardzo udanych. Do zobaczenia za rok!!