,,W trosce o pamięć poległych” - III spotkanie

W dniach od 12-13 października 2018 r. z inicjatywy Prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego ,,Orły" przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, odbyło się sprzątanie wszystkich 23 cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej na terenie gminy Sękowa. Porządkowali je przedstawiciele organizacji, które objęły poszczególne cmentarze swoim patronatem. Łącznie w pracach udział wzięło około 100 osób. Osobiście zaangażowałem się w tą wspaniałą i szlachetną akcję, w akcji tej wziął udział mój kolega pasjonata – historyk Mirosław Załęcki z Gorlic
Po tej szlachetnej dwu dniowej akcji, wieczorem 13 października 2018 r. w Sali Domu Ludowego w Ropicy Górnej, odbyło się III spotkanie pod nazwą ,,W trosce o pamięć poległych” – patronat nad cmentarzami z I wojny światowej na terenie Gminy Sękowa.
Organizatorem spotkania byli:
• Wójt Gminy Sękowa
• Sołtys wsi Ropica Górna
• Prezes Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” przy Komendzie Stołecznej w Warszawie

Przy wypełnionej po brzegi sali rozpoczęło się oficjalne spotkanie powitaniem zaproszonych gości przez sołtys wsi Ropica Górna p.p. Katarzynę Tokarz i Beatę Śliwa. Wysłuchano pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci z przedszkola w Ropicy Górnej. Głos zabrała wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch, która m.in powiedziała: ,,prawdziwym inspiratorem, motorem i kreatorem tej akcji i w ogóle tego ruchu, który jest wokół cmentarzy z I wojny światowej jest Jacek Witas" Na zakończenie wystąpień głos zabrał Prezes Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” Pan Jacek Witas, który podsumował prace z pokazem zdjęć za 2017 r. na cmentarzach z I wojny światowej na terenie Gminy Sękowa. Po tej części przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża odznaczyli Honorowym Krzyżem (Ehrenkreuz) osiem osób m.in. Agnieszkę Kurmanowską, Jacka Witasa, Jana Majewskiego, Marka Sawickiego, Grzegorza Tokarczyka, Piotra Spłocharskiego

Na zakończenie części oficjalnej głos zabrała pani dyr. Joanna FLORKIEWICZ – KAMIENIARCZYK - Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz pani płk Renata Obrzut z-ca Komendanta Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, wręczając logo KaOSG przedstawicielowi Austryjackiego Czarnego Krzyża na pamiątkę wspólnych działań.
Po tej części oficjalnej nastąpił poczęstunek i wspólna biesiada opiekunów cmentarzy z mieszkańcami.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa Waldemara Dobrowolskiego pt. ,,Galicyjskie Cmentarze – spojrzenie po 100 latach” – cmentarze wojenne Okręgu I i III w zestawieniu archiwalnym i współczesnym.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów