Uroczystości poświęcone edukacji patriotycznej w Olszynach

W miniony poniedziałek 17 września 2018 r. w Olszynach pod pomnikiem siedmiu polskich lotników, odbyła się wspaniała uroczystość patriotyczna związana z 79. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. Połączona została z wybuchem II wojny światowej oraz z 74. rocznicą zestrzelenia Polskiej załogi lotniczej lecącej z pomocą materiałową dla Powstania Warszawskiego.
1 i 17 września to dwie czarne plamy na mapie roku stulecia odzyskania niepodległości. Przypominają, że Polska została rozdarta na sześć lat pomiędzy naszych dwóch wielkich wrogów, hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki.

Młodzież szkolna od klasy czwartej do III kl. gimn. przemaszerowała w zwartym szyku od szkoły pod pomnik lotników, pod opieką swoich wychowawców. Całość prowadzili miejscowi druhowie z OSP
Obchody rozpoczęły się od wysłuchania hymnu narodowego, po czym prowadząca uroczystość powitała wszystkich przybyłych gości i licznie przybyłą młodzież szkolną. Głos zabrał dyr. szkoły Stanisław Kozioł przedstawił w zarysie historię wybuchu II wojny światowej. Podczas wystąpienia przypomniał o 79. rocznicy dotyczącej otoczenia pamięcią i oddania hołdu ofiarom sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku. Następnie jeden z druhów odczytał Apel Pamięci, po czym ks. kapelan ppor. Albert Adamczyk odmówił modlitwę w intencji wszystkich poległych podczas II wojny światowej.

Po tej części głos zabrał emerytowany nauczyciel z Sękowej, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, Koło w Gorlicach pan Aleksander Gucwa, który przedstawił historię zestrzelenia polskiej załogi lotniczej z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, która z 17/18 sierpnia 1944 r. leciała z Brindisi (Włochy) bombowcem Liberator EW-275 GR-R na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. Zaapelował do młodzieży o kontynuowanie pamięci o tych lotnikach. Podziękował pani Alfredzie Mężyk za troskliwą opiekę nad pomnikiem od wybudowania tj. od 1969 r. ZOBACZ TU
Następnie swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczniowie, zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych oraz wiersze patriotyczne. Występ uczniów wypadł interesująco i został bardzo dobrze przyjęty przez zgromadzonych.
Na zakończenie głos zabrał wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski Marek Karaś, który w sposób serdeczny podziękował wszystkim za kultywowanie pamięci historycznej.
Po zakończonej uroczystości uczniowie przemaszerowali do szkoły.

Przy pięknej słonecznej pogodzie dzień 17 września w szkole w Olszynach był wyjątkowo udany. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Mam nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.
Serdecznie dziękuję za wspaniale przygotowaną uroczystość, wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w organizację tej pięknej uroczystości, która na długo będzie przez wszystkich zapamiętana.

OLSZYNY - uroczystości rocznicowe - galeria zdjęć - kliknij

Wróć do newsów